Zemřela spisovatelka Valja Stýblová. Napsala Skalpel, prosím. Bylo jí 98 let

Valja Stýblová
Valja Stýblová
Foto: Nakladatelství Šulc-Švarc
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2020

V úctyhodném věku 98 let zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. Založila první jednotku neurologické intenzivní péče v Česku. Mezi lidmi se stala populární zejména její kniha Skalpel, prosím.

Smutnou informaci oznámila Veronika Baštová z nakladatelství, které knihy Stýblové vydávalo. Lékařka, spisovatelka a politička napsala přes 24 beletrií. Podle jejích knih bylo natočen film jako Skalpel, prosím nebo Sólo pro starou dámu. 

Bývalá československá politička se narodila 4. června 1922 v Charbinu v Číně, její otec pracoval jako zeměměřič. Od roku 1925 ale žila v Praze, kde absolvovala gymnázium. Poté vystudovala medicínu (1950), roku 1965 se stala docentkou a roku 1977 profesorkou neurologie. Její lékařská a pedagogická kariéra byla spjata s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.

Stýblová v roce 1973 byla jmenována vedoucí katedry neurologie a psychiatrie Lékařské fakulty hygienické Univerzity Karlovy, po roce byla jmenována přednostkou Neurologické kliniky LFH UK a FNKV, kde pracovala od promoce až do důchodu v roce 1990.

Stýblová se věnovala i politické činnosti. V roce 2007 obdržela Medaili Josefa Hlávky a v roce 2012 Cenu Josefa Hlávky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.