Reklama:

Zemřelých je více, než se podařilo oficiálně podchytit, říká Jaroslav Flegr. Určil, co zlepšuje vývoj epidemie

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2021

Vývoj epidemické situace v Česku vypadá po několika týdnech tzv. lockdownu a zavedených přísných vládních opatřeních příznivěji. Počty nakažených klesají stejně tak jako ubývá pacientů hospitalizovaných v nemocnicích v souvislosti s koronavirem. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) však varuje před podceněním zlepšujícího se stavu v zemi, protože předčasná radost a neopatrné chování lidí může vést ke znovupropuknutí epidemie. "Teploty šly nahoru, proto se virus šíří o něco hůře, ale při dalším oteplování už se to zlepšovat tolik nebude. Buďme rádi, že nám příroda pomohla a hlavně neudělejme nějakou hloupost," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

I když dochází k pozvolnému poklesu počtů souvisejících s koronavirem, mluvit o výhře nad epidemií by bylo stále velmi ukvapené.

Reklama:

"Zatím to rozhodně není na rozvolňování, protože virová nálož je pořád velká. Počty nakažených se mohou velmi rychle zvednout zpátky. Měla by se ale vyměnit některá nesmyslná opatření za nějaká smyslnější - účinější. Pokud si ve škole dokážou zařídit PCR testování místo antigenních testů, například formou nějakého sponzoringu, tak je nelogické, aby děti ve školách seděly při hodině v rouškách. Tři dny poté, co mají negativní test, téměř jistě nikoho nenakazí. Dále by lidé pohybující se v lesích, v lesoparcích a mimo zastavěná území nemuseli chodit v rouškách. Opatření, která nemají význam epidemiologický, a která byla přijata z důvodu symboliky nebo aby ulehčovala kontrolu, by měla být zrušená jako první," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Česko má velké štěstí, že aktuální počty související s epidemií klesají.

"Vliv na zlepšování situace má i fakt, že se otepluje. Nicméně efekt oteplování nebude trvat pořád. Teploty šly nahoru, proto se virus šíří o něco hůře, ale při dalším oteplování už se to zlepšovat tolik nebude. Buďme rádi, že nám příroda pomohla a hlavně neudělejme nějakou hloupost," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který působí především v oblasti evoluční biologie, ekologie a parazitologie.

Podle jeho slov se nedá určit, kam se ještě může vyšplhat smutné číslo poukazující na ty, kteří v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřeli. "Závisí to na tom, jak rozumně se lidé budou chovat. Je zřejmé, že počet zemřelých už nemůže klesnout pod 40 tisíc. Když se započtou nadúmrtí, tak už se ke 40 tisícům blížíme. Odhaduji, že nyní jsme asi na 36-38 tisících – tedy skoro o deset tisíc více, než se oficiálně povedlo podchytit," doplnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: