Žena odmítla utrácet. Díky triku pořídila všechny dárky do 900 korun. Mohou udělat obří radost, říká odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2020

Vánoční svátky mohou být stresující z mnoha důvodů. Jedním z nich je určitě hledání a nakupování dárků. To letos vyřešila chytrým způsobem Britka Alix Shaw (31), matka jednoročního syna Caspera, které se podařilo pořídit všechny dárky za pouhých 30 liber, a ušetřila tím bolestnou ránu rodinnému rozpočtu. Stačilo k tomu odhodit předsudky a věnovat tomu více času. Pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil odborník názor na to, jestli levné dárky mohou skutečně potěšit obdarované a v čem tkví problém dnešní doby.

31letá Alix Shaw z Norfolku se letošní Vánoce rozhodla řešit trochu jinak. Svátky jsou většinou důvodem k tomu, že lidé extrémně utrácejí peníze a kvůli dárkům jsou schopní se dokonce i zadlužit. Opačným případem je právě Alix, mezi jejíž koníčky patří prohledávání internetu a především prodejen automobilů a charitativních bazarů.

A proč by nekoupila dárky za pár korun z druhé ruky, když tím může ušetřit zásah do rodinného rozpočtu a ještě využít použitelné věci, které někdo poslal dál.

"Nákupy z druhé ruky pro mě bývaly tabu. Lidé se často bojí, že věci budou vypadat levně a opotřebovaně, ale není to tak. Nakupovala bych použité, ale i nové dárky, jenže jsem zjistila, že v bazarových nabídkách jsou úžasné věci. Pro Caspera mám krásné hračky a knihy z druhé ruky. Za dárky zaplatím celkem 30 liber (v přepočtu zhruba 867 českých korun, pozn. red.)," pochlubila se Alix Shaw, jak píše britský Mirror.

"Upřednostňuju kupovat dřevěné hračky, pokud to jde. Když už Casperovi koupím něco plastového, tak se ujistím, že je to opravdu z druhé ruky, aby se nevyrábělo nic nového. I já pak rozdávám jeho staré oblečení a hračky, většinou na charitu. Je to všechno jeden velký cyklus," vysvětlila matka ročního chlapečka, která na charitativních bazarech vyřešila všechny vánoční dárky. Mimo to má dům plný použitého nábytku, oblečení, hraček, knih i dekorací. Ty vánoční také nakoupila za pár korun.

Podle odborného názoru psychiatra Jana Cimického je nakupování drahých dárků a utrácení zbytečnost. "Jsem naprosto přesvědčený o tom, že levné dárky dokážou mnohdy udělat mnohem větší až skutečně obří radost. Čím jsou dražší a je jich více, tím méně si to ti obdarovaní vychutnávají. Zatímco když je dárků málo nebo jeden, tak člověk může více soustředit emoce na prožitek a radost. Podstatou Vánoc bývala spíše setkávání než velké obdarovávání. Tento zlozvyk přinesla teprve moderní doba," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický.

"Děti jsou zahrnuty horou dárků, které nemohou vůbec vnímat. Rozbalí si je a pak odloží, protože jim to nic neříká. Když si vzpomenu na dárky svého dětství, tak jsem měl mašinku – vláček na klíček a pamatuji si to dodnes. Bylo to něco, co si člověk mohl uložit do paměti, a když by bylo těch dárků 50, tak by to asi nešlo," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.