Zesnulého na covid-19 lze důstojně pohřbít, vítá změnu v pravidlech majitelka pohřební služby

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2020

Koronavirová epidemie a s ní související nařízení vlády se týkají také pohřbů. Rodiny, které přišly o blízkého, se musely vyrovnat s celou řadou omezení. Nyní je podle ministerstva zdravotnictví opět možné těla zesnulých, kteří podlehli onemocnění covid-19, opět důstojně vystavit. Těla oběti nemoci už tak nemusí být uložena v plastovém pytli, jako tomu doposud bylo. "Změnu vítáme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz majitelka pohřební služby Barbora Volčíková.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj ohlásilo měkčí pravidla pro pohřby a pro nakládání s těly lidí, kteří podlehli zákeřnému onemocnění.

Dosud platilo doporučení zesnulé s koronavirem pohřbívat v plastovém vaku. Zdravotnická, sociální zařízení a pohřební služby, které umístily tělo do plastového obalu, již ho následně neměly otevírat. Tato část z doporučení a nařízení aktuálně byla vypuštěna, na současnou změnu upozornil Radiožurnál.

Ministerstvo zdravotnictví také uvedlo, že není zakázáno tělo člověka, který podlehl onemocnění covid-19, vystavit v otevřené rakvi. Nebyl totiž potvrzen přenos infekce při manipulaci s těly zesnulých. Povolen je pohřeb do země i spalování ostatků.

"Tato změna je vítaná. Je to dobré zejména pro pozůstalé, že se mohou důstojně naposledy rozloučit s blízkým člověkem," uvedla pro ŽivotvČesku.cz majitelka Pohřební Služby Nonstop Barbora Volčíková, která změnu vítá.

Ministerstvo zdravotnictví dále doporučuje, aby pracovníci pohřební služby zesnulého nečesali, nemyli a neoblékali. Není to ale zakázáno. Podle ministerstva je ale žádoucí, aby pracovníci pohřební služby při práci používali gumové rukavice a desinfekci - tedy hygienické zásady.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.