Zima udeří podruhé: Sníh a mlhy mohou komplikovat dopravu. Leden bude silně mrazivý, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2021

Česko se dočkalo zimy. Po dlouhé době zažívá počasí, které konečně odpovídá sněhem a mrazem typickému nejchladnějšímu ročnímu období. Mrazivé teploty pod nulou budou přetrvávat i další dny a to, co si Češi neužili o vánočních svátcích, dostali naděleno v prvním měsíci nového roku 2021. "Bude ladovská zima," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Nečekaná změna počasí přišla v prvních lednových dnech, kdy se po Vánocích na blátě a slunečném Silvestru dostavily zimní teploty a pořádná nadílka sněhu, která mimo jiné hodně potrápila řidiče a komplikovala dopravu.

"Zimní charakter počasí bude přetrvávat i nadále. Další sněhová nadílka nás čeká během úterního dne, kdy bude přes naše území přecházet frontální systém. Nejdříve to bude teplá fronta, takže v těch nejnižších nadmořských výškách to vypadá, že by mohly být zpočátku i srážky smíšené – tedy déšť se sněhem. Ale postupně budou přecházet ve sněžení, protože hned poté přijde studená fronta," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu počasí následujících dnů.

"Kdo nestačil postavit sněhuláka, tak ho ještě postaví. S občasnými sněhovými přeháňkami musíme počítat i potom, teploty půjdou ještě poměrně rapidně dolů. Od pondělí se budou pohybovat v ranních minimech v intervalu od -6 do -10 °C na sněhové pokrývce a při zmenšené oblačnosti, což bude aktuální zejména pro pondělí a úterní ráno. Ve středu a ve čtvrtek by mělo být oblačnosti a sněžení více, v ranních minimech -4 až -8 °C," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

"Ke konci týdne by mělo ještě »přichladnout«. Na příští víkend v ranních minimech do nížin i nějakých -14 °C. Sněhová pokrývka by měla vydržet. Teploty většinou v odpoledních hodinách pod bodem mrazu -4 až 0 °C," vyjádřila se Honsová.

Leden přinesl velmi proměnlivé počasí, a zatímco některé dny Česko zasáhla sněhová kalamit...

"Letošní leden bude silně mrazivý. Ve středu bude foukat čerstvý vítr, od vyšších nadmořských výšek se budou vytvářet sněhové jazyky – nebude moc dobrá dohlednost. Ale jinak to vypadá, že od čtvrtka by mělo být vždycky přechodně polojasno. Jenom bychom si měli dát pozor po ránu na mrznoucí mlhy, ale jinak by měla být hezká ladovská zima," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu