Zítra řeknu pravdu. Specialista na politický marketing Jakub Horák vysvětlil, jak číst Babišův vzkaz

Marketér Jakub Horák
Marketér Jakub Horák
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Na twitterovém a facebookovém účtu Andreje Babiše (66) se objevila věta, která na první pohled může znít nelogicky. Zítra řeknu pravdu. To jsou slova, která upoutala velkou část veřejnosti. Pro ŽivotvČesku.cz Babišův vzkaz analyzoval spisovatel a odborník na politický marketing Jakub Horák (49). "Andrej Babiš se minimálně snaží vytvořit dojem, že se chystá něco velkého," řekl muž, který byl mimo jiné stratégem volební kampaně Pirátů do parlamentu v roce 2017.

Když se vzkaz objevil na facebookovém profilu, tak redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala přímo premiéra, zda nedošlo k napadení sociálních sítí hackery.

"To nevím, prověřím," odepsal premiér pro ŽivotvČesku.cz ze svého telefonu ve čtvrtek před 19. hodinou. Redakce se také snažila telefonicky spojit s Markem Prchalem, který sociální sítě premiéra má na starosti. Ten telefon ale ve čtvrtek večer nezvedal.

Podle informací webu Novinky.cz není pravděpodobné, že by profily Andreje Babiše byly napadeny hackery, premiér v pátek zřejmě skutečně něco oznámí. Otázkou je, co to bude. ŽivotvČesku.cz oslovil marketéra Jakuba Horáka s dotazem, jak Babišův vzkaz číst.

"Andrej Babiš se minimálně snaží vytvořit dojem, že se chystá něco velkého. On tím vlastně navazuje na ten slavný tweet »​Zítra něco koupím«. Tehdy koupil Mafru, ačkoliv se část lidí domnívala, že koupí tehdejší vydavatelství Ringier s deníkem Blesk," vzpomněl pro ŽivotvČesku.cz Jakub Horák, na červen 2013, jakým způsobem Babiš avizoval, že koupí významné vydavatelství.

"Andrej Babiš chce něco oznámit. Zda je to důležité či není, to nevíme. Může to být úplná blbost, ale snaží se na to připoutat pozornost. Já si nemyslím, že se na politické scéně nyní děje něco tak mimořádného, aby to takto překvapivě poutal. Myslím si, že jde jen o marketingový trik, který nic závažného neřekne. Je to ale zajímavý postup, vidíte, že na to reagují všichni. Podle mě je to něco podobného, jako ta věta »​Zítra něco koupím«, uvidíme," zamyslel se Jakub Horák pro ŽivotvČesku.cz.

Čtvrteční prohlášení každopádně vyvolalo velký zájem veřejnosti. Během dvou hodin nasbíral příspěvek jen na Facebooku téměř 2 tisíce přímých sdílení. Na slova o pravdě reagovali například novinář Petr Honzejk či opoziční politik Miroslav Kalousek.

"Vyslovení pravdy z úst pana premiéra je tak zásadní událost, že je třeba, aby to jeho PR propagoval den předem," odhadl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

AKTUALIZOVÁNO: Ve čtvrtek večer se na profilu Andreje Babiše nakonec ukázalo, že slova o pravdě poutají na jeho knihu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.