Reklama:

Život po online výuce: Se školou souvisí i striktní režim a stres. Snaha dítěti ulehčovat mu nepomůže, míní psycholog

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2021

Nový školní rok už oficiálně začal a žáci se po dlouhé době vrátili do lavic. Po loňském roce, kdy se děti učily převážně doma při distanční výuce, se letos vrací do kolektivů a do přímého kontaktu s učiteli. Docházení do školy a učení může být pro mnoho dětí stresující, rodiče by jim ale podle psychologa neměli příliš ulevovat a naopak by je měli nechat, ať se se zátěžovými situacemi zvládnou vypořádat. "Škola je taková přípravka na život, kde se dítě v celkem bezpečném prostředí učí fungovat ve společnosti a zvládat různá příkoří," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Pražák ze Střediska výchovné péče pro děti a mládež Archa.

Reklama:

Se začátkem nového školního roku, kdy děti znovu usedly do lavic, se vrací i povinnosti související s učivem a striktnější režim. Škola není jen místo, kde se žáci vzdělávají, ale také místo, kde se zlehka učí čelit stresu a jiným životním nástrahám. Někteří rodiče mohou mít tendence za své děti bojovat a jejich problémy řešit, to ale podle psychologa není správná cesta.

"Nesdílím postoj, že ve škole má být hlavně zábava a dítě by tam nemělo být stresováno. Naopak - škola je taková přípravka na život, kde se dítě v celkem bezpečném prostředí učí fungovat ve společnosti a zvládat různá příkoří, ať už od spolužáků, nebo od »zlé« učitelky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Petr Pražák.

Reklama:

Děti se řešením problémů, se kterými se potýkají ve škole či v jiném kolektivu, učí. Do budoucna tak budou vědět, jak se v dospělosti vypořádat s mnohem většími obtížemi, které budou muset vyřešit sami bez pomoci kohokoliv jiného. "Budeme-li se, byť v dobré víře, snažit dítěti něco ulehčovat a ve škole za něj orodovat, ničím mu tím nepomůžeme," vysvětlil psycholog pro ŽivotvČesku.cz, proč je důležité z dětí tvořit samostatné jedince.

Rodiče by měli být stále starostliví, ale neměli by dítě přehnaně bránit. "Je to jako by dítě chodilo třeba na fotbalové tréninky a my mu zajistili, že místo běhání po hřišti a střetu s protivníkem bude sedět v kabinách. Ano, bude mu tam teploučko, taky nebude mít modřiny. Ale až půjde do skutečného zápasu, ani si neškrtne. Tak je to i se školou a životem," dodal psycholog Petr Pražák ze Střediska výchovné péče pro děti a mládež Archa pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: