Život po online výuce: Se školou souvisí i striktní režim a stres. Snaha dítěti ulehčovat mu nepomůže, míní psycholog

Škola – Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2021

Nový školní rok už oficiálně začal a žáci se po dlouhé době vrátili do lavic. Po loňském roce, kdy se děti učily převážně doma při distanční výuce, se letos vrací do kolektivů a do přímého kontaktu s učiteli. Docházení do školy a učení může být pro mnoho dětí stresující, rodiče by jim ale podle psychologa neměli příliš ulevovat a naopak by je měli nechat, ať se se zátěžovými situacemi zvládnou vypořádat. "Škola je taková přípravka na život, kde se dítě v celkem bezpečném prostředí učí fungovat ve společnosti a zvládat různá příkoří," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Pražák ze Střediska výchovné péče pro děti a mládež Archa.

Se začátkem nového školního roku, kdy děti znovu usedly do lavic, se vrací i povinnosti související s učivem a striktnější režim. Škola není jen místo, kde se žáci vzdělávají, ale také místo, kde se zlehka učí čelit stresu a jiným životním nástrahám. Někteří rodiče mohou mít tendence za své děti bojovat a jejich problémy řešit, to ale podle psychologa není správná cesta.

"Nesdílím postoj, že ve škole má být hlavně zábava a dítě by tam nemělo být stresováno. Naopak - škola je taková přípravka na život, kde se dítě v celkem bezpečném prostředí učí fungovat ve společnosti a zvládat různá příkoří, ať už od spolužáků, nebo od »zlé« učitelky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Petr Pražák.

Děti se řešením problémů, se kterými se potýkají ve škole či v jiném kolektivu, učí. Do budoucna tak budou vědět, jak se v dospělosti vypořádat s mnohem většími obtížemi, které budou muset vyřešit sami bez pomoci kohokoliv jiného. "Budeme-li se, byť v dobré víře, snažit dítěti něco ulehčovat a ve škole za něj orodovat, ničím mu tím nepomůžeme," vysvětlil psycholog pro ŽivotvČesku.cz, proč je důležité z dětí tvořit samostatné jedince.

Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetíže...

Rodiče by měli být stále starostliví, ale neměli by dítě přehnaně bránit. "Je to jako by dítě chodilo třeba na fotbalové tréninky a my mu zajistili, že místo běhání po hřišti a střetu s protivníkem bude sedět v kabinách. Ano, bude mu tam teploučko, taky nebude mít modřiny. Ale až půjde do skutečného zápasu, ani si neškrtne. Tak je to i se školou a životem," dodal psycholog Petr Pražák ze Střediska výchovné péče pro děti a mládež Archa pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu