Život po smrti existuje, či nikoliv: Psycholog Jeroným Klimeš dal jasnou odpověď, jak to je

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia.cz

Znamená smrt nový začátek něčeho, o čem nikdo z nás nic neví, nebo po smrti už nic není? Vědci sice zkoumají prožitky blízké smrti, ovšem že by světlo či tunel, které známe z mnoha vyprávění, byly vstupem do jiného světa, tomu příliš nevěří. Přesto podle jedné části z nich může posmrtný život existovat, podle druhé nikoliv. "Je to vždy jen vnitřní přesvědčení daného člověka. Vědecky na to neexistuje žádná odpověď," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na posmrtný život psycholog Jeroným Klimeš.

Pro řadu lidí je reinkarnace pouhou kapitolou spekulativní parapsychologie. Čas od času se ale objeví renomovaní vědci, kteří se tímto pojmem vážně zabývají. Ale taky existuje mnoho lidí, kteří hledají odpovědi a jsou přesvědčeni, že život po smrti existuje. Naopak existuje i řada skeptiků, kteří mají v této otázce jasno, a to že nic není.

"Není to psychologická otázka, ale ryze náboženská či psychologická záležitost. A těch teorií je tolik, že bychom to nedali ani dohromady, kolik jich je. Od teorie, že nic, až po muslimy, že budou mít v posmrtné životě panny, přes život v Kristu. Teorií je mnoho. Lidský druh je jediný, pokud tedy víme, který se zajímá, co bude po životě. Tato potřeba je naprosté novům a lidé se dost dobře neumí představit, že by to mělo být nic. Vědecky na to neexistuje žádná odpověď," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš.

Teorií existuje mnoho. Jisté je jedno, že každý člověk na planetě se jednoho dne se svou hmotnou schránkou rozloučí. Co je potom, nikdo neví a je to neměřitelné.

"Je to vždy jen vnitřní přesvědčení daného člověka. Životní zkušenost přivede člověka, která je více méně pevná, a to přesvědčení mu říká, co má nebo nemá očekávat po životě. Můžeme si o tom jako lidi povídat, ale každý si stejně dospěje k nějaké vizi. Ale to, co bude, bude stejně pro někoho zklamání, překvapení, nebo potvrzení, záleží co to bude," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník v oboru psychologie.

Traduje se, že před smrtí člověku proběhne celý život před očima. Co ale ve skutečnosti cí...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.