Zklamání pro seniory. Jana Maláčová vysvětlila, proč se druhé rouškovné odkládá a kdy se bude řešit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2021

Dlouhou dobu se řešilo téma druhého tzv. rouškovného, které měli dostat senioři, invalidní důchodci, vdovy, vdovci a sirotci jako mimořádný příspěvek. Bylo tomu tak už po schválení prvního rouškovného, které činilo částku 5.000 korun a bylo alespoň malým přilepšením v době covidu, kdy velká část lidí řeší horší finanční situaci a každá koruna se hodí. Ministryně Jana Maláčová (39) promluvila o tom, jak to s druhým rouškovným ve skutečnosti bude a kdy se ho mohou vybrané skupiny lidí dočkat. "Je to předčasné," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ministryně Jana Maláčová.

Na přelomu listopadu a prosince loňského roku byl vybraným skupinám vyplácen mimořádný finanční příspěvek 5 tisíc korun, který byl nazván jako tzv. rouškovné. V posledních týdnech se řešilo schválení druhého, které se pro mnohé stalo nadějí v alespoň malé přilepšení v době koronavirové krize.

"Minulý rok to rozhodnutí o jednorázovém příspěvku vycházelo z ekonomického vývoje, z toho, že během loňského roku extrémně narostla inflace a zdražovalo se. Především senioři mají trochu jiný spotřební koš než zbytek populace, nakupují jiné položky, které zdražovaly rychleji než je průměr," uvedl již dříve pro ŽivotvČesku.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

S druhým mimořádným příspěvkem to ale zůstává i nadále velkou neznámou, protože bude záležet na vývoji valorizace důchodů. Pro starobní a invalidní důchodce, vdovce, vdovy a sirotky je to tak nepříliš radostná zpráva - budou si muset ještě počkat.

"V tuto chvíli počítáme, jak budou vycházet čísla k valorizaci důchodů k 1. lednu příštího roku a podle toho se pak odpíchneme. Proto je řešení druhého rouškovného v tuto chvíli předčasné," uvedla na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ministr vnitra poukázal na vyplacení odměn zdravotníkům, které je podle jeho slov zcela prioritní. "Pokládám za naprosto klíčové, aby vláda konečně odeslala odměny zdravotníkům, to je naprostá priorita. Nevím, proč to stojí," vyjádřil se na tiskové konferenci ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Situace v Česku není ideální ani pro mladé, kterým se zdražují například hypotéky, ale ani...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu