Reklama:

Zkrácení rodičovských dovolených: Poradce premiéra promluvil o úskalích, která hrají proti takové variantě

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Se svolením Štěpána Křečka
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2022

Ministr financí Zbyněk Stanjura (58) na tiskové konferenci minulou středu připustil, že jednou z variant, jak by mohlo Česko vyřešit problém se stále se zvyšujícími náklady na vyplácení důchodů, je zkrácení rodičovských dovolených. To by způsobilo, že by se rodiče vraceli dříve do pracovního procesu, a tudíž by odvedli více na daních. Pro ŽivotvČesku.cz o této možnosti, která se ve veřejném prostoru stala velmi diskutovanou, promluvil ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

V současnosti mohou v Česku rodiče na rodičovské dovolené strávit až čtyři roky. Stát pro ně připravil částku ve výši 300 tisíc korun a je na nich, za jak dlouho se ji rozhodnou vyčerpat. Pro rodiny samotné je to sice velmi praktické, protože rodiče, tedy převážně matky, mohou se svými potomky strávit nesrovnatelně více času, než je zvykem ve většině evropských států, na druhou stranu ale poměrně dlouhou dobu tráví mimo pracovní proces. To se projeví jak na jejich rozpočtu, tak státní pokladně.

Podle ministra financí za ODS Zbyňka Stanjury by bylo vhodné vzhledem k tomu, že se dlouhodobě zvyšují náklady na vyplácení starobních důchodů, rodičovskou dovolenou zkrátit a získat tak více aktivně pracujících občanů, kteří budou platit daně. Nakolik je toto řešení smysluplné, popsal ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

"Z hlediska státu se tato možnost skutečně jeví jako výhodná. Má však svá úskalí, například to, že je současně s tím nutné podniknout určité kroky k tomu, aby rodiče mohli své potomky umístit do školek i dříve než v předškolním povinném ročníku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník na oblast ekonomie.

V současnosti není totiž především ve větších městech míst dostatek, a tak po skončení rodičovské dovolené musí rodiče situaci řešit alternativně - buď zůstat doma bez příjmu, dokud potomek nebude do školky přijat, nebo využít placených školek či chův. To se však mnohým rodinám finančně nevyplatí.

"V mnoha rodinách tuto situaci řešilo zapojení prarodičů do péče o děti, nicméně vzhledem k tomu, že se zvyšuje věk odchodu do penze a tento trend bude trvat, není to pro řadu lidí cesta. Domnívám se, že otázka, z čeho se budou financovat důchody, by neměla být řešena na úkor pečujících rodičů či dokonce samotných dětí," sdělil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

"Tahle země bohužel není pro mladé. Důchodci jsou vzhledem k neustálé valorizaci důchodů jediná skupina obyvatelstva, jejíž příjmy nejsou stižené aktuální inflací. Výše rodičovských a dalších příspěvků však valorizována nebyla. Je to dáno tím, že důchodci mají vysokou volební účast, a tak se jim politické strany snaží takto zavděčit. Pro rodiny s dětmi se toho ale dělá málo," nastínil podstatu problému pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom.

Kritici Stanjurova návrhu dále uvádí, že vidí výjimečnost Česka, co se délky rodičovské týká, jako velkou výhodu, o kterou je škoda se připravit. Doplatí na ni především děti, které budou ochuzeny o kontakt s rodiči, a také rodiny, které z různých důvodů potřebují svým potomkům věnovat více péče, například ty, které vychovávají děti s opožděným vývojem, jak uvedl Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: