Zkuste šetřit peníze podle počasí. Meteoroložka Dagmar Honsová ukázala ve videu, jak to může zvládnout každý

Autor: Dagmar Honsová | Počasí
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2022

S blížící se zimou lidem v šetření energií může pomoci také počasí. "A to při každodenních aktivitách jako je příkladem sušení prádla. K tomu je potřeba vědět, jaké meteorologické prvky sledovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že jistě řadu lidí zajímá, proč prádlo uschne rychleji v mraze než při sychravém dni.

"Na kdy vyhlásit velké prádlo? Když neprší, to je jasná věc. Důležitým faktorem je sluneční záření - to je nejlepším zdrojem energie k odpaření vody. A ultrafialové sluneční záření zabíjí bakterie a roztoče. Dále je důležitá vlhkost vzduchu – tady platí přímá úměra - čím nižší je relativní vlhkost, tím rychleji prádlo schne," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Množství vody, kterou je ochoten vzduch pojmout, je závislé na jeho tlaku a teplotě. "Chladný vzduch je schopen v sobě »uložit« daleko menší množství vody než teplý. Proto je důležitá i teplota, ale ne tak důležitá, jako vlhkost. Vítr je také dobrým pomocníkem při sušení prádla - za větrného dne je vlhký vzduch od prádla odváděn pryč a přiváděn čerstvý, ideálně méně vlhký vzduch," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Na »index schnutí prádla« by se dala velmi dobře aplikovat Penman-Monteithova rovnice, která vypočítává množství odpařené vody. "Pro rychlé sušení prádla venku platí, že nejoptimálnější je vystavení prádla na slunci a větru. Nebo počkejte na mrazivý den. Jakmile totiž voda v prádle zmrzne – tedy změní se na led, máme vyhráno. Dochází k sublimaci – tedy z přechodu pevného skupenství na plynné," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Jak urychlit sušení prádla v místnosti?

"Sušák dejte do místnosti, kde se pravidelně topí a větrá. Před pověšením prádlo protřepejte - dostane se do něj vzduch a rychleji uschne. Oblečení zavěste tak, aby nejtlustší části byly nahoře (např. vršek džínů), aby se dole nehromadila voda," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Dagmar Honsová
Dagmar Honsová
Foto: Se svolením Dagmar Honsové

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.