Vánoce budou letos poznamenané epidemií covidu, vzít si je nenechám, říká Zlata Adamovská

Herečka Zlata Adamovská
Herečka Zlata Adamovská
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2020

Významná česká herečka a dabérka Zlata Adamovská (61) posledních čtrnáct let svého života spojila se seriálem z lékařského prostředí. Její postava Běla Páleníková za řadu let prožila mnohé. Paradoxem je, že i excelentní herečka se nedávno ocitla na pokraji svých sil a v péči lékařů mohla skončit jako pacientka. "Covid jsem prodělala v těžké formě, nikomu bych to nepřála," řekla pro ŽivotvČesku.cz populární televizní tvář, která promluvila o současné době, kterou většina lidí prožívá velmi náročně.

I když jsou od října zavřená všechna divadla a herci nesmí vystupovat před diváky, o finanční pomoc z programu COVID-kultura II. mohou žádat jen někteří. Na peníze z programu mají nárok většinou jen soukromá divadla a nepočítá se ani s pomocí hercům v důchodu nebo na rodičovské dovolené.

"Kultura je jeden z oborů, které pandemii nelichotivě odnesly. Není to jen o hercích, ale jsou to všechny profese kolem divadel, jsou to osvětlovači, zvukaři, rekvizitáři, uvaděči. Jsou to profese, které jsou dlouhodobě odkázané jen na státní podporu. A zatím byla vyhlášena do konce roku, takže uvidíme, jak s kulturou stát naloží," prozradila pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci excelentní herečka a poukázala také na skutečnost, že letošní svátky budou pro řadu lidí poměrně složité.

Z podpůrného programu jsou vyškrtnuti studenti, umělci v důchodovém věku nebo po mateřské dovolené. Ministerstvo to zdůvodnilo tak, že příspěvek je určen pouze pro ty, kteří nemají žádný další příjem a jsou odkázáni pouze na výdělek v oblasti profesionálního umění.

Řada umělců se tak »modlí«, aby přišla v boji s epidemií zásadní změna a život se mohl vrátit tam, kde byl před letošním březnem - bez roušek, strachu a vládních opatření. To by měla zaručit podle ministerstva zdravotnictví vakcinace. Ovšem i kolem ní je řada otazníků.

"Co je pro mě důležité, tak bych chtěla vědět, jak dlouho mě vakcína ochrání. To zatím nikdo neřekl. Říká se, že kdo prodělal nemoc a vytvořila se mu imunita, tak protilátky vydrží až 90 dnů. To znamená, že vakcína mě stejnou dobu ochrání? To zkrátka nevím," podotkla pro ŽivotvČesku.cz Zlata Adamovská a dala tak najevo, že stát nedostatečně informuje veřejnost o vakcíně proti onemocnění, které si v Česku vyžádalo téměř 10 tisíc obětí.

"Covid jsem prodělala a měla jsem těžký průběh. Takže v současnosti obavy z nemoci nemám. Ale nikomu bych to nepřála. Přes dva měsíce mně trvala rekonvalescence," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Zlata Adamovská, která rozhodně onemocnění vnímá s patřičným respektem. Naštěstí má nemoc za sebou a před vánočními svátky se snaží myslet pozitivně, i když je jako všichni obklopena šedí dnů, ve kterých dominuje koronavirová infekce.

"Vánoce budou letos ve velmi zvláštní atmosféře, protože nejde, aby člověk nevnímal, co se kolem nás děje. Takže to nebudou zcela uvolněné Vánoce. Pokud budou nějaké restrikce, o to budou smutnější, ale protože mám hezkou rodinu a máme mezi sebou hezké vztahy, tak myslím, že půjde o rodinné svátky a ve finále budou fajn," dodala pro ŽivotvČesku.cz významná česká herečka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.