Žluté oči a zažívací potíže. Vdova po Patrickovi Swayzem popsala, jak se u herce projevily první příznaky zákeřné rakoviny slinivky

Populární herec před smrtí ztratil na váze
Populární herec před smrtí ztratil na váze
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2023

S prvním manželem Patrickem Swayzem (†57) žila herečka a tanečnice Lisa Niemiová (celým jménem Lisa Anne Haapaniemi) čtyřiatřicet let až do jeho smrti v září 2009. Herec po dlouhém boji podlehl rakovině slinivky. Zpráva o jeho úmrtí zaskočila celý svět. Před pár týdny vdova poskytla rozhovor pro internetový deník Today, v němž se ohlédla do dnů, kdy o sobě zákeřná nemoc dala vědět. Také uvedla, že stále cítí Patrickovu přítomnost, a to každý den. "Jeho hlas je v mé hlavě," vysvětlila.

Patricku Swayzemu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní ve 4. stadiu, což znamená, že se rozšířila do dalších částí jeho těla. Lisa Niemiová, která se v roce 2014 znovu provdala a žije na koňském ranči na Floridě, popsala, jaké byly první příznaky nemoci, které herci napověděly, že něco není v pořádku.

"Přišel ke mně a zeptal se, jestli jeho oči mají žlutou barvu. Měl nějaké zažívací potíže – bolesti, které neustávaly. Ale k doktorovi nás poslaly hlavně žluté oči. Nejprve rozhodl, že půjdeme až příští týden. Ale bylo mi jasné, že žluté oči znamenají problém. Řekla jsem mu, že půjdeme zítra. Když jsme byli v ordinaci, lékař se na něj podíval a okamžitě Patricka poslal na vyšetření CT (počítačová tomografie, pozn. red.). Pak jsme čekali 24 hodin na výsledky. Byla to opravdu těžká doba," popsala vdova po legendárním herci pro deník Today.

S prací herce Patrick Swayze ani po oznámení zlé diagnózy skončit nechtěl, a tak i během natáčení seriálu Zvíře (v originále The Beast), kde hrál agenta FBI ve výslužbě, podstupoval chemoterapie. Zkoušel i experimentální medicínu, jak uvedl americký deník Chicago Tribune. Šlo o lék známý jako vatalanib – který v současnosti stále prochází klinickými testy v USA.

"Jsem pyšný na to, co dělám. Jak si udržet pozitivní přístup, když všechny statistiky tvrdí, že jste mrtvý člověk? Jdete makat. Stále odvádím dobrou práci, nezměnil jsem se – ach, změnil jsem se, co to říkám? To, čím procházím, je bojová zóna. Chemoterapie je peklo na kolech," vyjádřil se v rozhovoru pro New York Times.

Před smrtí legendy se v americkém bulvárním časopise The National Enquier objevily Swayzeho snímky. Z nich bylo patrné, že po roce boje s rakovinou slinivky značně zhubl. Časopis přišel s tvrzením, že hercova váha byla 47,6 kilogramů.

Patrick Swayze podlehl nemoci ve své losangeleské rodinné vile 14. září 2009 ve věku 57 let. Od jeho úmrtí letos v září uplyne 14 let, v srdcích fanoušků zůstane už napořád hereckou legendou i výjimečnou osobností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.