Reklama:

Žlutější zuby jsou mnohdy zdravější než bílé. Roman Šmucler vysvětlil velký paradox ohledně zářivého úsměvu

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2022

Bílé zuby jsou v současné době považovány za symbol krásy a zdraví. Řada lidí bílý chrup považuje za společenskou nutnost a normu. Ne každý ale má to štěstí, že se zářivě bílým úsměvem může pochlubit, proto mnohdy někteří volí různé prostředky určené k bělení zubů. Prezident České stomatologické komory a stomatochirurg Roman Šmucler (53) ale pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že žlutější zuby jsou mnohdy zdravější než bílé. Pro někoho možná dost překvapivou informaci vysvětlil.

Reklama:

Barva zubů je dána geneticky, přesto je několik způsobů, jak ji lze do jisté míry ovlivnit. Rozhodně ale neplatí, že bílé zuby vždy vypovídají o své zdravosti.

"Paradoxně je řada lidí, kteří mají žluté zuby a mají je zdravější než lidé, kteří mají vyloženě zářivě bílý chrup. Proč to tak je, je příkladem z důvodu, že zuby značně chrání fluor, který obsahují zubní pasty, ale jeho vedlejším účinkem je, že dělá zuby žlutější. Pak je tady další věc, že jak člověk stárne, tak mu ubývá skloviny, a kdyby se na hlavu postavil, tak mu zuby budou žloutnout, protože více prosvítá tkáň, která je pod obalem zubu, to je zubovina," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz špičkový specialista na laserovou a estetickou medicínu a vysokoškolský pedagog.

Reklama:

Ze slov Romana Šmuclera vyplývá, že mít lehce nažloutlé zuby neznamená, že jsou nezdravé, naopak v převážné míře mohou být v pořádku, neznamená to ani to, že by došlo k zanedbání jejich péče. Přesto řada lidí touží po bílém chrupu a pomůže si různými prostředky určenými k vybělení chrupu.

"I když je bělení zubů hodně spojováno spíše s mladými děvčaty, tak je to otázka spíše starších lidí a nějaké snahy vypadat mladě. Samozřejmě mají na bělost zubů vliv potraviny. My ale máme zbarvení zubů dvojí. Jednak jde o povrch zubů, který se dá vyladit v rámci zubní hygieny, ale hlavní barvy jsou uvnitř, které jdou ovlivnit v nějaké míře stravou. To znamená, že pokud jde o povrch, tak na to má vliv kouření, káva a podobně, ale vnitřní barva zubu souvisí s tím, co konzumujeme," popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný stomatochirurg s tím, že nevhodné pro zuby jsou například tmavé slazené limonády obsahující hodně kyselin, které naleptávají sklovinu.

"Pokud jde o bělení zubů, takové ty preparáty z drogerií a internetu, tak to vlastně dělá to, aby to nefungovalo. Je to vyrobeno tak, aby to nemohlo nikomu ublížit, proto je účinnost snížena a Američané to používají na skutečně nepatrné zesvětlení zubů, když jdou třeba do společnosti. Ale koncentrace bělicích látek v těchto výrobcích je tak slabá, že to nemůže ani pomoct, ani ublížit," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf stomatologů Roman Šmucler.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: