Změkčí se pravidla pro bazény i sauny, postačí samotest. Podle Milana Kubka je to logické, ale i rizikové

Bazén - ilustrační foto
Bazén – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2021

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (34) chce sjednotit a zjednodušit používání testů před využíváním služeb. Nově by se do bazénů či wellness zařízení mohlo chodit pouze na základě antigenních samotestů. Podle prezidenta České lékařské komory je riziko v tom, že antigenní testy jsou málo spolehlivé. "Je ale určitě dobré, že se pravidla sjednocují. Je správné, že pro lidi to bude srozumitelné, a doufám, že to budou respektovat," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předloží vládě návrh, který počítá se sjednocením pravidel pro používání testů. Část veřejnosti nemá jasno v tom, který typ testu je nutný před různými aktivitami a před čerpáním dostupných služeb.

V současné době například do bazénů či wellness zařízení může občan vstoupit na základě testu z akreditované laboratoře. "Výjimku z testování před vstupem do bazénu mají děti do 6 let věku. Pokud dítě absolvovalo test ve škole, potom zákonný zástupce musí před vstupem do bazénu doložit čestným prohlášením, že test byl ve školském zařízení absolvován nejdéle před 72 hodinami," popsala stávající pravidla pro ŽivotvČesku.cz Gréta Rakašová z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Od začátku letních prázdnin nebude možné děti testovat ve školách a před vstupem do bazénu by tak děti musely chodit do akreditované laboratoře. I to ale nový návrh ministerstva upraví, a pokud úprava projde přes vládu, budou stačit samotesty. Na stejnou úroveň tak budou dány testy z akreditovaných laboratoří, samotesty i potvrzení od zaměstnavatele.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek sjednocení pravidel vítá. Na straně druhé ale varuje, že antigenní samotesty nepatří mezi nejcitlivější.

"Je dobré, že se pravidla sjednocují. Když jsou pravidla složitá, tak se více porušují. Je správné, že pro lidi to bude srozumitelné, a doufám, že to budou respektovat. Antigenní test je sice nejméně přesná varianta vyšetření, ale když se mohou používat jinde, tak je to sjednocení pravidel logické," řekl prezident České lékařské komory pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.