Změna u hrobu Karla Gotta. Záplavu sošek slavíka nahradila jen jedna

Hrob Karla Gotta
Hrob Karla Gotta
Foto: ŽivotvČesku
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2023

První říjnový den fanoušci z Česka i ze zahraniční vzpomínají na Mistra Karla Gotta při příležitosti čtvrtého výročí jeho úmrtí. Hrob na pražských Malvazinkách začali zpěvákovi příznivci navštěvovat již před smutným vzpomínkovým dnem. Redakce portálu ŽivotvČesku.cz se v sobotu vydala na místo posledního odpočinku Mistra, aby zaznamenala, jak aktuálně umělcův hrob vypadá. Kromě květin, které začaly u náhrobní desky přibývat, přítomné zaujala soška slavíka sedící na desce nad Gottovou podobiznou. Poté, co sošku zlatého slavíka před dvěma lety ukradli zloději, bylo na hrob umístěno několik kopií, nyní hrob Mistra zdobí už jen jedna - v bílé barvě. Pro ŽivotvČesku.cz promluvili Mistrovi fanoušci, kteří přijeli na svého oblíbence zavzpomínat až z Ostravy.

Před čtyřmi lety navždy odešla pěvecká legenda a miláček národa zpěvák Karel Gott. První říjnový den v roce 2019 se Česko zahalilo do smutku. Několik dní po zpěvákově smrti se s ním chodily rozloučit davy fanoušků z Česka i z ciziny do paláce Žofín. Místo posledního odpočinku pro legendárního umělce rodina vybrala na hřbitově v pražských Malvazinkách, kam nyní chodí na Karla Gotta vzpomínat jeho příznivci a fanoušci.

Při příležitosti čtvrtého výročí jeho úmrtí se na místo posledního odpočinku na Smíchovský hřbitov vydal i redaktor portálu ŽivotvČesku.cz. Na místě zastihl manžele Juroškovi, kteří jezdí na hrob Karla Gotta každý rok a patří mezi umělcovy velké fanoušky. "Každý rok na hrob jezdíme až z Ostravy. Moc nám Mistr chybí," řekli pro ŽivotvČesku.cz manželé, kteří návštěvu zesnulého zpěváka vždy spojí s výletem do Prahy.

Kromě květin, kamínků se vzkazy či andělíčků se změnil i slavíček, kterého před dvěma lety z pamětní desky ukradli zloději. Zlatý slavík - symbol Karla Gotta, který jich získal za svou kariéru 42, zdobil zpěvákův náhrobek rok a půl. Poté zlatého slavíčka, kterého dostala vdova Ivana Gottová (47) od fanouška, někdo ukradl. Následně se na jeho místě objevilo několik kopií sošky, v současnosti je ale na hrobě už jen obyčejnější soška slavíka, a to v bílé barvě.

Karel Gott zemřel 1. října 2019 na následky akutní leukémie ve své vile na Bertramce v kruhu svých blízkých. Legendě, jež se držela na vrcholu české hudební scény od 60. let, bylo osmdesát let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.