Změny v systému PES musí počkat. Kvůli mutaci, říká Jan Blatný. Promluvil epidemiolog

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2021

Se změnami v tabulce protiepidemických opatření v systému PES chce ministerstvo zdravotnictví počkat. Podle ministra Jana Blatného (50) je důvodem sílící britská mutace viru a přetíženost nemocnic. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od 1. února. "Nový PES by měl nově reagovat na nově se objevující mutace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula před pár dny. Což je pro současnou situaci, která vede k odložení tabulky, paradox.

"Nový PES by měl nově zahrnovat stupeň 6, měl by reagovat na nově se objevující mutace a měl by reflektovat možnost antigenního testování a jeho dopady," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Právě nová tabulka protiepidemického systému by měla podle něj dokázat efektivně reagovat na nové mutace.

Ministerstvo systém, který vychází z rizikového skóre a na něj navázaných pěti úrovní opatření, zavedlo v polovině listopadu. Kritici, například sněmovní opozice, upozorňují, že při rozhodování se jím vláda už několik týdnů neřídí. Od 14. ledna odpovídá skóre čtvrtému stupni, opatření ale zůstala v nejpřísnějším pátém.

"V současné době ale toto není možné uvolnit právě kvůli tomu, že je ne zcela jasné, jak rychle se bude šířit britská mutace, a pořád jsou přetížené kapacity nemocnic. Takže ukazovat teď tento systém a vyvolávat nějakou naději, která by ani nemohla být konkrétně datována, si myslím, že by nebylo zodpovědné," uvedl ministr Jan Blatný.

Nový systém je podle něj koncipovaný tak, aby umožnil dlouhodobě žít s covidem a postupně dovolí aktivity, které dřív možné nebyly.

Nová tabulka bude jako další podmínku pro přechod do nižšího stupně přísnosti opatření požadovat také počet hospitalizovaných s covidem-19 a počet lidí na jednotkách intenzivní péče.

Opatření jsou nyní rozdělena do pěti stupňů podle přísnosti. Popisují jednotlivé sféry podnikání, provozu škol, kultury nebo sportu, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Ve dvou nejpřísnějších je také zaveden noční zákaz vycházení. Samotnou tabulku jako celek vláda neschválila, převádí ji do mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví nebo usnesení vlády.

Co by měl obsahovat nový systém PES:

• Stupně opatření by se měly řídit počtem lidí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče s covidem.

• Noční zákaz vycházení ve čtvrtém stupni by začínal od 22:00.

• Ve čtvrtém stupni opatření by mohla být kulturní představení či sportovní utkání i s přítomností diváků. Ale s omezeným počtem osob, a to do 300 osob a 20 procentech kapacity, s antigenními testy a evidencí návštěvníků.

• Návštěva v nemocnici by musela mít ve čtvrtém a pátém stupni respirátor FFP2. V domově pro seniory respirátor a negativní antigenní test.

• Ve třetím stupni by se mohlo potkávat 30 lidí venku a 12 ve vnitřních prostorech.

• Hotely ve čtvrtém stupni jen pro lidi s negativním testem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.