Změny ve vyplácení. Očekávaných 5000 korun lidé s důchodem nedostanou. Plán rouškovného je jiný

Důchody - Ilustrační snímek
Důchody – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2020

Mimořádný příspěvek pro seniory před Vánocemi má trošku jiný plán, než bylo původně zamýšleno. Takzvané rouškovné lidé nedostanou k důchodu. Ale podle současného plánu bude vyplacen zvlášť.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová upřesnila, že příspěvek 5000 korun bude vyplacen pro téměř 2,9 milionů lidí. "Příspěvek pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků," uvedla s tím, že není třeba, aby o něj lidé, kteří na něj mají nárok, žádali. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedenou sumu rozešle sama.

Změna je ale v tom, že nepřijde s důchodem, jak bylo původně zamýšleno, ale samostatně. Podle úředníků totiž příspěvek spadá do jiné sazby.

Lidé se ho dočkají v rozmezí 1. prosince nejdéle však do 15. prosince. A bude vyplacen tak, jak jsou zvyklí - tedy buď na stejný účet, na který dostávají důchod či adresu. Další výhodou je, že příspěvek nemůže zabavit exekutor, nepodléhá ani dani z příjmu.

Ministryně financí Alena Schillerová v úterý uvedla na svém Twitteru, že peníze již ministerstvo poslalo. "Podepsáno. Peníze na výplatu jednorázového příspěvku 5 000 Kč pro důchodce jsou na cestě," uvedla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.