Zmizela chřipka. Epidemiolog Roman Prymula popsal, co potlačilo vir a proč se vrátí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto.cz

V Česku v současné zimní sezoně nebyl zaznamenán virus chřipky. Podle odborníků se dá očekávat, že chřipková sezona bude letos mírná a výskyt viru chřipky nevýznamný. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) vysvětlil, co se s virem stalo, že neútočí. "Jednoznačně vidíme pozitivní vliv roušek a respirátorů," vysvětlil respektovaný odborník.

V předchozích letech, zejména v lednu či únoru, Česko zpravidla zasáhla chřipková epidemie, letos covid-19 zcela zastínil nejznámější respirační onemocnění. Loni bylo kolem poloviny ledna nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest asi 1050 na 100 000 obyvatel. V současnosti se ale Česko potýká s epidemií koronaviru.

"Jednoznačně vidíme v souvislosti s chřipkou pozitivní vliv roušek a respirátorů, kdy chřipka byla velmi limitována ve stávající sezoně," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, co způsobilo, že chřipka k současné pandemii covidu-19 nezpůsobuje další komplikace.

Ovšem podle respektovaného odborníka chřipka v populaci udeří později. "Protože jistě nebudeme nosit tyto ochranné pomůcky po zbytek života, zase se vrátí," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu nebo na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v loňské sezoně na přelomu let 2019 a 2020 zaznamenal 296 závažných případů chřipkové infekce, tedy hospitalizací na JIP. Z nich 58 infekci podlehlo. Kvůli chřipce či nachlazení šlo v minulé sezoně k lékaři 1,15 milionu lidí, tedy téměř 11 procent populace.

Ministerstvo zdravotnictví umožnilo zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.