Známý český lékař, který uspěl v boji s rakovinou, přiblížil, čím si prochází Anna Slováčková: Když se nemoc vrátí, je to o řád horší masakr
O zpěvačce a herečce Anně Slováčkové se dá říci, že nemá zrovna na růžích ustláno. Dcera slavných rodičů v minulosti přiznala řadu problémů, se kterými se potýká spousta mladých lidí. Nespokojenost s vlastním tělem či úzkostné stavy jsou patálie, se kterými se sympatická blondýnka v minulosti svěřila svým fanouškům na sociální síti. Aby toho nebylo málo - talentovanou dceru Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka postihla už podruhé zákeřná rakovina. O tom, jak se cítí člověk, který se už jednou vyléčil a děsivou diagnózu po letech slyší znovu, promluvil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš. Sám totiž v minulosti s rakovinou bojoval.
O tom, že Anička Slováčková už podruhé bojuje s rakovinou, informovala sama mladá umělkyně na svém instagramovém profilu. Poprvé se léčila před zhruba čtyřmi lety, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. Slováčková byla od počátku svého boje s rakovinou velmi upřímná a otevřená. Šířila osvětu v prevenci proti velmi komplikované chorobě a pro mnoho mladých lidí byla důkazem, že rakovinou lze onemocnět v každém věku.
Ne jinak je tomu i nyní. Dcera slavných rodičů přiznala v příspěvku na Instagramu i to, jak se momentálně cítí. "Co cítím? Strašnej vztek. A pochopitelně strach. A taky mám pocit, že jsem všechny zklamala… nechci v nikom vzbouzet strach a nechci, aby to vypadalo jako pravidlo, že se rakovina může vrátit. Pravidlo to totiž není," napsala Anička s tím, že se jí rakovina usadila tentokrát na plicích.
To, jak se cítí pacient, který se již podruhé od lékařů dozví krutou diagnózu, přiblížil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš.
"Tady je zajímavý jev, kdy člověk, když rakovina udeří poprvé, tak se bojí, ale moc netuší, do čeho jde, a to z pohledu toho, co je před ním. To znamená vyšetření, léčba, jak mu bude, nové prostředí, noví lidé a podobně. Nějak si tím projde, seznámí se s problematikou daného »folkloru«, naučí se terminologii daného tématu a vše, co k tomu zkrátka patří. A pak je rád, že z toho vylezl, v ideálním případě s nějakým úspěšným výsledkem. Když se ale onemocnění vrátí, tak to už člověk sice ví, do čeho opět jde, ale paradoxně ví, že jde o řád do horšího masakru, než byl ten první. Funguje to tedy tak, že pacienti se u návratu onemocnění bojí více, než pokud to je poprvé. A to z toho důvodu, že to je realistické a výrazně se snížila šance na vyléčení a výrazně se zvýšila šance na úmrtí," popsal pro ŽivotvČesku.cz veřejnou odborností uznávaný psycholog se specializací na rodinu a partnerské vztahy Jeroným Klimeš.
Zajímavostí je, že jeho slova významně odráží realitu - sám si totiž bojem se zhoubným nádorem prošel a k tématu říká, že když se objeví podezření na diagnózu, člověk čeká, že to bude špatné. "A špatné to i je," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Klimeš s tím, že rakovina, která je označována jako »zákeřná« choroba, jistým pohledem je poměrně nezákeřná.
"Fyzická bolest má ve srovnání s psychickým trápením velkou výhodu, že v pondělí člověk umírá bolestí, ale v pátek mu je dobře a na bolest si už nevzpomene," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.