Znepokojivá zpráva. Datový vědec Petr Ludwig popsal predikci na léto. Vliv počasí je omezený, říká

Datový analytik Petr Ludwig
Datový analytik Petr Ludwig
Foto: Se souhlasem Petra Ludwiga

Přes léto nedojde k významnému zpomalení vývoje epidemie, jak si někteří představují. Vlivem řady mutací se vir čím dál více stává rezistentnější na řadu faktorů. "Vliv léta a teplého počasí podle řady studií ukazuje, že je omezený," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný datový vědec Petr Ludwig, který s vysokou přesností předvídal druhou, třetí a čtvrtou vlnu epidemie.

Mnozí se upínají k letním měsícům. Mohou totiž představovat alespoň chvilkové vysvobození z dlouhého a únavného boje s virem SARS-CoV-2 a jeho mutací. Jenže tak veselé to nebude.

"Bohužel to bude klesat pomaleji a vliv léta a teplého počasí podle řady studií ukazuje, že je omezený. Nejvíce by pomohla vysokokapacitní očkovací centra," nastínil špičkový datový vědec pro ŽivotvČesku.cz, který už v polovině ledna upozornil na to, že v březnu se objeví 4. vlna epidemie. Zároveň volal po možnosti, aby vláda přizvala k řízení epidemie německý Robert Koch Institute, který vytváří doporučení německé vládě a která fungují výrazně lépe než ta naše.

Petr Ludwig vidí jako reálnou možnost »vítězství« nad nebezpečným virem ve vakcinaci - rychlé a efektivní.

"Nové studie také naznačují, že by mohla u vakcín, jak u Pfizeru tak u Moderny stačit jen jedna dávka. To by nám mohlo zásadně pomoci, kdyby to byla pravda," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný expert v oboru dat.

Vlivem současných přísnějších opatření, která platí od 1. března, epidemie mírně přibrzdila. Laboratoře v Česku v úterý odhalily 15 196 nově nakažených. Je to přibližně o 1600 méně než ve stejný den před týdnem. I přesto jde o vysoké hodnoty. Dobrou zprávou je, že k dnešku opět kleslo tzv. reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, z úterních 0,97 na 0,95. 

Loňské léto proběhlo v Česku poměrně příjemně. Rozvolnění opatření přineslo lidem znovu po...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.