Zneužití formuláře pro opuštění okresu. Využijí ho i lidé, kteří by cestovat neměli, říká sociolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 2. 2021

Od pondělí 1. března lidé nemohou podle vládního nařízení opustit okres, ve kterém žijí. Nařízení má řadu výjimek, které umožňují poměrně jednoduše takové opatření zneužít. Stačí vyplněný formulář s řádným důvodem. "Vysoký zájem o formuláře může ukazovat na to, že mnoho lidí reálně potřebuje cestovat, ale také na to, že se k tomu chystají i ti, kteří by cestovat neměli," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

I když by se mohlo zdát, že od 1. března se z okresu do okresu nikdo nedostane, realita bude jiná. Vládní nařízení má řadu výjimek. Stačí tedy jen vybrat účel cesty, prokázat ho a kdo chce překročit hranici okrasu, neměl by mít problém.

Paradoxně ministr Jan Hamáček na páteční tiskové konferenci uvedl, že zpočátku budou policisté či vojáci benevolentnější. Přitom právě zamezení šíření nákazy je důvodem, proč se opatření zavádějí a právě ztížený přechod z okresu do okresu by měl vývoj epidemie zbrzdit.

"Vysoký zájem o formuláře může ukazovat na to, že mnoho lidí reálně potřebuje cestovat, ale také na to, že se k tomu chystají i ti, kteří by cestovat neměli. Omezující opatření jsou poměrně přísná. Pro část veřejnosti znamenají to, že jim jsou vzaty volnočasové aktivity a tak může dojít k takzvané sekundární mobilizaci. To je situace, kdy se v rozporu s nařízením začnou chovat i lidé, kteří je doposud dodržovali. Můžeme tak očekávat, že zejména na začátku se bude omezení velmi obtížně kontrolovat a určitě by měla být doplněna o pozitivní komunikaci zejména pak otázku, proč k nim vláda přistoupila," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný sociolog Vojtěch Bednář s tím, že očekává, že vymahatelnost opatření bude poměrně složitá či náročná.

Následující tři týdny bude omezen volný pohyb mezi okresy a mimo hlavní město Praha, které se považuje za jeden okres. Lidé v nich budou muset třeba i nakupovat. Výjimku ze zákazu mají například pro cesty do práce, k lékaři či na úřady. Bude ale nutné předložit formulář, možností je i čestné prohlášení, které je možné napsat i rukou.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Na území okresů budou omezené i nákupy.

Trávit volný čas a sportovat budou moci lidé pouze v obcích, kde žijí. Vycházky a běh přes den tak budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Dále také platí noční zákaz vycházení, a to mezi 21.00 a 05.00.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu