Zoologické zahrady otevřou 12. dubna. Přišli jsme nejméně o 133 milionů korun, hlásí Zoo Praha

Ilustrační snímek - Zoo Praha
Ilustrační snímek – Zoo Praha
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2021

Od pondělí 12. dubna se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) otevřou obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy. Otevření čeká také zoologické zahrady. "K 27. březnu jsme ztráty vyčíslili na více než 133 milionů korun," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Zoo Praha Lucie Dosedělová.

Výrazné rozvolnění čeká Českou republiku od 12. dubna. Vláda schválila, že se znovu otevřou papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví a obchody s dětským oblečením a obuví. Počítá s tím, že činnost obnoví provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Znovu otevřou také farmářské trhy a zoologické zahrady.

Kvůli epidemii koronaviru právě zoologické zahrady hlásí obrovské ztráty. Například zlínská v polovině března ohlásila, že má peníze na fungování do konce dubna.

"Máme vypočítané ztráty k 27. březnu, kdy se tradičně otevírá sezóna. K 27. březnu to bylo více než 133 milionů korun. Ztráta se dál prohlubuje," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí zoologické zahrady hlavního města Lucie Dosedělová.

Jak zoologická zahrada přistoupí k přivítání nových návštěvníků a jak budou před koronavirem ochráněna zvířata, mluvčí komentovat nechtěla. "S kompletním návrhem se musíme ještě seznámit, konkrétní návrhy na zajištění bezpečnosti ještě nemohu popsat," dodala tisková mluvčí pražské zoo pro ŽivotvČesku.cz.

"Informaci o možném otevření zoologických zahrad vítáme a určitě se na to těšíme. Potřebujeme zároveň znát přesné znění podmínek, abychom se na všechny potřebná opatření mohli před příchodem návštěvníků připravit," uvedl mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

Zoologické a botanické zahrady jsou z rozhodnutí vlády v rámci protiepidemických opatření uzavřeny od 18. prosince. Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.