Zpomalení šíření a pak možné zhoršení. Epidemiolog Rastislav Maďar odhadl, jaký vývoj bude mít epidemie přes Vánoce

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

V neděli laboratoře v Česku vykázaly záchyt 5650 pozitivních výsledků. O volných dnech se obecně testuje méně. Oproti tomu ve všedních dnech minulého týdne byla čtyřikrát překonána hranice 10.000 nových případů. I přes zpřísnění režimových opatření, se nedaří epidemii brzdit. Redakci ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar (48) přiblížil, jakým směrem se podle jeho predikce bude epidemie ubírat. Z jeho vyjádření vyplývá, že v následujících týdnech by mělo dojít ke zpomalení tempa šíření infekce, vánoční svátky pak ale mohou situaci nepříznivě změnit.

"I kdyby se naplnily předpoklady, že nárůst pozitivních případů na přelomu listopadu a prosince zpomalí, hospitalizace a úmrtí budou ještě několik týdnů stoupat. Vánoce mohou průběh epidemie zase zhoršit a další nárůst v lednu a únoru může trvat až do konce zimy," nastínil Rastislav Maďar, co se dá očekávat.

Určitou optikou se dá vidět podobnost v loňském roce ve stejném období, kdy situaci následně ovlivnilo rozvolnění opatření. Letos bude mít na situaci vliv celá řada faktorů, primárně však setkávání lidí.

Ode dneška platí kvůli stále se zhoršující situaci některá nová opatření, která mají zpomalit šíření viru a motivovat lidi k očkování. Neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení se musí každý týden testovat. Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Očkování cizinců proti covidu-19, kteří legálně a dlouhodobě pobývají v Česku, začne hradit stát.

Další zpřísnění dnes projedná vláda v demisi. Zřejmě od pondělí 29. listopadu nebude možné se prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních či sportovních akcí nebo některých služeb antigenními, ale pouze přesnějšími PCR testy na covid-19. Někteří odborníci ale varují, že tyto kroky na zbrzdění epidemie nestačí

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.