Zpráva, která potěší všechny. Roman Prymula vyslovil predikci, kdy by mohlo být možné rozloučit se s covidem

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2022

Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat k 50.000 případů denně. Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron, která není podle dosavadních dat klinicky závažná jako předchozí varianty viru. Epidemiolog Roman Prymula (57) na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz odpověděl, jak by mohl v hrubé podobě vypadat letošní podzim - tedy roční období, kdy se nový typ koronaviru v populaci začal silně šířit.

V úterý vyžadovalo nemocniční péči 1635 pacientů s onemocněním covid-19, z nich 252 bylo v těžkém stavu. Obě čísla prozatím klesají. Loni na přelomu listopadu a prosince, kdy přibývalo přes 20.000 nakažených denně, bylo hospitalizovaných s covidem přes 7000.

"Zatím se úplně predikovat nedá, jak bude vypadat letošní podzim. Uvidíme, jak skončí vlna omikronu, která by během dvou měsíců měla jít dolů. A pokud se nevyskytne nějaká nová mutace, která by byla podobně agresivní, tak díky omikronu by mělo dojít ke snížení počtu nakažených v celosvětové populaci. Tím by v podstatě mělo dojít k tomu, že se virus začne méně množit, čím by mělo dojít k nižšímu vzniku mutací. Jsem optimistou v tom, že by podzim mohl být výrazně klidnější než dva podzimy předchozí," odhadl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že pokud nedojde k dramatické změně, svět by se mohl s pandemií pomalu začít loučit. "Mohlo by to znamenat, že se budeme blížit konci," zdůraznil epidemiolog.

Podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů rostou. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil na téměř 38 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na zhruba 25 procent. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, stoupl na téměř 14 procent.

Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (57) pro nikoho povinné. Řekl to po dnešním jednání vlády. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (67), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku. Aby lidé plné očkování stihli, museli by zahájit očkování už nyní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.