Zpráva pro seniory kvůli druhému rouškovnému. Ministr Jan Hamáček prozradil, jak se věc vyvíjí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

Téma druhého »rouškovného«, o kterém před pár týdny promluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39), vzbudilo u seniorů naději, že by jim stát opět přilepšil. "Ano, budeme schopni připravit návrh dalšího příspěvku, ale vše záleží a bude odvislé od ekonomických ukazatelů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva. Aktuálně se ale situace zkomplikovala. Naděje na příspěvek existuje, ale jednání vládní koalice se zkomplikovala. "Není na tom zatím shoda s kolegy z ANO," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček (42).

Epidemie koronaviru v Česku i kvůli šířící se britské mutaci sílí, nemocnice se musí starat o rekordní počet pacientů s covidem ve vážném stavu. Stát nařídil povinné nošení kvalitnější ochrany dýchacích cest ve veřejných prostorách, ale i venku. Nákup respirátorů je pro mnohé seniory výdaj, který by jim mohl stát kompenzovat.

"Nám se podařilo dohodnout na vládě ve spolupráci s potravinovými bankami, že těm nejchudším lidem, tedy lidem, kteří jsou na tom opravdu špatně, dáme respirátory zadarmo. A bylo už odesláno 7,5 milionu roušek a 3 miliony respirátorů. Co se týká druhého rouškovného, tak na tom zatím není shoda s kolegy z ANO, ale o dalším postupu jednáme," upřesnil ministr Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Na začátku prosince loňského roku byl vybraným skupinám vyplácen od státu mimořádný příspěvek 5 tisíc korun, tzv. »rouškovné«. Týkalo se to starobních a invalidních důchodců, vdov, vdovců a sirotků. V současnosti se řeší zejména výdaje na respirátory.

"Respirátory a roušky aktuálně putovaly také do zařízení pro ohrožené děti, ale také do pěstounských rodin. Ohledně dalšího rouškovného se od ledna nic významného nezměnilo. O respirátory mohly požádat i obce, které si samy stanovily distribuci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.