Zřejmě ničivé tornádo se prohnalo Jihomoravským krajem. Zanechalo po sobě apokalypsu

Větrný vír za sebou nechal obrovské škody
Větrný vír za sebou nechal obrovské škody
Foto: JSDH Hodonín
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2021

Neobvyklý meteorologický jev se objevil na Hodonínsku. Tam se ve čtvrtek během silných bouřek objevil silný větrný vír. Podle záběrů, které natočili lidé, se jednalo o tornádo. Škody po něm jsou astronomické. Třeba vesnice Lužice, část obce Hrušky, doslova zmizela z mapy. V místech, kde větrný vír řádil, nefunguje elektřina. Hasiči vydali doporučení, aby lidé nechodili ven. "Špatně se dá dovolat, telefon moc nefunguje, mám obavy. Viděl jsem videa, vypadá to jako válečná zóna, je to katastrofa," řekl pro ŽivotvČesku.cz městský strážník obce Lužice Miroslav Bartyzal.

Větrný vír po sobě zanech obrovské škody. Trhal střechy z domů, lámal stromy a ničil domy. Jihomoravští hasiči uvedli, že je nad jejich síly vyjíždět ke všem oznámeným událostem, lidé jich za hodinu ohlásili přes 300.

"Vracím se domů, mám kusé zprávy. Špatně se dá dovolat, telefon moc nefunguje, mám obavy. Viděl jsem videa, vypadá to jako válečná zóna, je to katastrofa. Obcí prošlo klasické tornádu, vše je zničené... Čert vem stromy a auta, hlavně, aby byli v pořádku lidi," řekl pro ŽivotvČesku.cz městský strážník obce Lužice Miroslav Bartyzal. Podle informací České televize hasiči museli vyprostit několik lidí.

Podle místostarosty obce Hrušky Marka Babisze je půl obce srovnána se zemí. Děsivý vichr mrštil auta proti domům, kostel je bez střechy. Domy nemají v oknech skleněné výplně.

"Obcí se prohnalo tornádo, půl obce je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byly mrštěné na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené," oznámil místostarosta.

Policie požádala veřejnost, aby do zasažených míst nevyjížděla. "Kalamita na jihu Moravy: V postižených oblastech pomáhají všichni dostupní policisté a sjíždí se i hlídky z nejbližšího okolí a speciální pořádková jednotka. Prosíme veřejnost, aby do zasažených oblastí nevyjížděla, pokud to není nezbytně nutné," uvedli muži zákona na Twitteru.

Už je tomu více než rok, co část jižní Moravy zasáhlo tornádo o síle F4. V letošním roce b...

Meteorologové zatím úkaz zkoumají, zatím nedokáží potvrdit, zda se jednalo o tornádo či trombu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.