Zrušení kontrol covid pasů považuje Milan Kubek za předčasné. Epidemiolog Roman Prymula mu svými slovy vrazil (T)ečku

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2022

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) ve středu uvedl, že lidé by neměli podléhat vlně rozvolňování a měli by pečlivě zvážit, kam budou chodit, tedy aby nechodili tam, kam nemusí. Omikron podle něj není »chřipečka«. Dále pak uvedl, že zrušení kontrol covid pasů od čtvrtka vnímá jako předčasné. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s rozvolněním opatření oslovila epidemiologa Romana Prymulu (57), jak současnou situaci vnímá. Podle něj by nemělo dojít k přerušení klesajícího trendu pozitivních záchytů.

Přestože covidové certifikáty není od 10. února třeba předkládat při návštěvě akcí a služeb v Česku, budou dál potřeba pro cestování do zahraničí.

"Rozhodnutí je zbytečný hazard, přichází předčasně, protože se teprve blížíme na vrchol omikronové vlny," komentoval ve vysílání CNN Prima NEWS Kubek situaci s tím, že rozhodnutí přišlo minimálně o 14 dní, možná spíš o měsíc dříve.

Epidemiolog Roman Prymula je jiného názoru. "Myslím si, že proces spontánně pokračuje bez ohledu na opatření, která mají být a nemají být přijímána. A jak bylo vidět v posledních dnech, kontroly bezinfekčnosti už v řadě případů aplikovány nebyly. Myslím si, že v sestupné fázi by takové opatření nemělo udělat nějaký zvláštní posun v tom slova smyslu, že by se pokles zastavil, nebo by snad došlo k nějakému masivnímu nárůstu," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník, jehož predikce nikdy nebyly daleko vzdáleny od reality.

Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný.

Lidé v Česku se ode dneška nemusejí při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. O zrušení kontrol ve středu rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy (57) to nebylo pod tlakem verdiktu Nejvyššího správního soudu, který ode dneška zrušil kontroly covidových certifikátů v restauracích a ubytování. Fiala uvedl, že verdikt jen urychlil už naplánované a s odborníky prodiskutované změny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.