Návod, jak se nenakazit v Chorvatsku. Dodržujte tato pravidla, riziko bude minimální, říká Roman Prymula

Roman Prymula poradil, jak minimalizovat riziko nákazy.
Roman Prymula poradil, jak minimalizovat riziko nákazy.
Foto: pixabay.com / Archiv / koláž ŽvČ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula pro Život v Česku popsal návod, kterým by se lidé v zahraničí měli řídit. Zejména v Chorvatsku, které je pro Čechy často cílovou destinací pro dovolené. Ovšem aktuálně je ve čtyřmilionové zemi z epidemiologického pohledu situace mírně znepokojivá.

Řada Čechů se těší, že se svými nejbližšími vyrazí na dovolenou do Chorvatska k moři. Současný epidemiologický stav je mírně znepokojivý. V sobotu Chorvatsko oznámilo rekordní nárůst počtu nakažených. Navíc od pondělí tam začnou platit některá opatření, která se týkají zejména nošení roušek.

Češi se ale nemusí obávat. Klíčová postava v boji s epidemií koronaviru v Česku Roman Prymula pro Život v Česku.cz prozradil, jak minimalizovat potenciální možnost nákazy.

"Optimální dovolená je v pronajatých apartmánech, kde příkladem rodina roušku nemusí nosit. Předpokládám, že k moři si ji brát nebudou a v prostorách apartmánu ke kontaktu s dalšími lidmi nedojde. Případně je vhodné volit apartmány, kde je menší počet rodin," má jasno Roman Prymula v otázce, jak předejít nákaze nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19.

V moři se nenakazíte

"Lidé se nemusí obávat, že by se nakazili skrze mořskou vodu, když by se v ní koupal člověk s infekcí. Je to vysoce nepravděpodobné. Ale rozhodně by měli dbát na plážích nějaký rozumných rozestupů. Tedy vyhýbat se místům, kde dochází k nějakému vyššímu nakupení lidí," zdůraznil Prymula, že lidé by situaci neměli podceňovat.

Mnoho lidé ale před apartmány upřednostní kempy. I pro ně má Prymula návod, čím by se měli řídit, aby došlo k minimálním rizikům.

"V kempech by lidé měli mít pravidla. V kempech je to trošku volnější a dochází tam právě k nakupení lidí. Ať už jde o společné toalety, nějakou restauraci pro návštěvníky kempu a podobně. Často jsou vidět karavany vedle sebe a děti se shlukují na tamních hřištích a podobně. Tam by lidé měli být obezřetní, ale věřím, že Češi jsou v tomhle zodpovědní, což jsme viděli před několika týdny, kdy došlo k restrikcím a myslím, že řada lidí dodnes hygienická pravidla striktně dodržuje i dnes, v tomhle máme výhodu," dodal Roman Prymula, který patří v současnosti k nejvýraznějším osobnostem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.