Reklama:

Zveřejněné detaily střelby na filozofické fakultě odhalují, co bylo v dopise na rozloučenou

Střelba na Filozofické fakultě Karlovy univerzity na Palachově náměstí.
Střelba na Filozofické fakultě Karlovy univerzity na Palachově náměstí.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2024

Konkrétní události, které se staly během střelby na filozofické fakultě, se dostávají na veřejnost. A některé detaily jsou v rozporu s tvrzeními, která se objevila krátce (počítáno ve dnech) po tragické události. Příkladem, jak uvádí portál iDnes.cz, je, že policisté přišli do hlavní budovy, když tam těžce ozbrojený vrah už byl, ale neobjevili ho. Redakce ŽivotvČesku.cz se soustředila na konkrétní věc, tou je dopis, který zanechal střelec. Někteří si možná vzpomenou, že po řádění vraha se na sociálních sítích objevil dopis, který měl navodit zdání, že jej psal sám útočník. Policie upozornila, že jde o podvrh. Pro ŽivotvČesku.cz tehdy k věci poskytl komentář bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Nyní zmíněné periodikum přiblížilo obsah skutečného dopisu.

Reklama:

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy, která se stala 21. prosince odpoledne, přišlo o život 14 studentů a pedagogů. Pachatelem hrůzného činu byl 24letý vrah. Střelec zranil střelbou i některé osoby mimo fakultu včetně nejméně dvou cizinců.

Reklama:

Více informací vyšetřujícím kriminalistům přinesl ohledně motivu střelce jeho dopis na rozloučenou. Portál iDnes.cz uvádí, že střelec se doznal k dvojnásobné vraždě, která se stala před samotnou střelbou na fakultě, a to 15. prosince v lese v Klánovicích.

Periodikum píše, že úvod dopisu začíná: »Já, níže podepsaný, bych se tímto listem chtěl doznat ke spáchání dvojnásobné vraždy z pátku 15. 12. v Klánovickém lese. Činu jsem se dopustil při plném vědomí a svědomí, žádná další osoba mi při plánování či přímo provedení činu nikterak nenapomáhala«, stojí v dopise na rozloučenou.

Zpravodajský portál dále k věci uvedl, že konkrétní podrobnosti z dopisu nezveřejní, a to z důvodu, že v obsahu »rotují« jakési pocity střelce, kde dominantou je nenávist a pomsta vůči společnosti v kombinaci s myšlenkami na spáchání hrůzného činu.

Vrah ve svém dopise překvapivě ale neuvádí přesný motiv, který by vysvětloval, že střílel do lidí bezhlavě - tedy konkrétní nenávist vůči konkrétním osobám. Policie podle deníku potvrdila, že střelec si vybíral oběti náhodně bez předchozího rozmyslu.

Redakce ŽivotvČesku.cz výše uvedla, že v první polovině ledna se objevila zpráva, že sociální sítě »obohatil« dopis na rozloučenou, který údajně psal střelec. Policie ho zveřejnila a označila za podvrh a něčí pokus upoutat pozornost, což s ohledem na citlivost události na fakultě považovala za zavrženíhodné.

"Dopis jsem viděl, přišel mi zvláštní v tom smyslu, že nepůsobí jako věrohodný. Nicméně sociální sítě umožňují, že někteří lidé si na nich uspokojují své niterní pocity, ale zároveň podobné věci dělají záměrně. Může to někdo vytvářet z různých příčin, zároveň to ale může vést i k tlaku směřovanému na policii, aby zveřejnila více informací. V posledním rozhovoru se policejní prezident zaštítil tím, že událost dozorují tři státní zástupci a není možné více informací poskytovat, což je i asi dobře. Přijde mi ale obecně, že policie se nechala dotlačit do vyjádření, která byla nepřesná, zbytečně ukvapená, čímž podpořila u veřejnosti určitou míru domněnek. Tohle může být jeden z dalších nosičů konspiračních teorií. Je to, bohužel, realita a sociální sítě podobné hlouposti umožňují," okomentoval tehdy falešný dopis pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: