Zvýšit důchody víc, než musíme? Nebudu hrát žádné závody, řekla Alena Schillerová

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2020

Ministryně financí Alena Schillerová nepočítá s tím, že by se důchody od ledna zvýšili o větší částku, než stanovuje zákon. Premiér Andrej Babiš i někteří ministři za ČSSD přitom prosazovali, aby se jejich růst zrychlil. Schillerová ale v České televizi uvedla, že kvůli koronavirus nebude hrát žádné závody.

Průměrný důchod by měl od 1. ledna 2021 činit 15 270 korun. To znamená, že se zvedne o více než 800 korun. V České televizi to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Podle zákona se důchody zvyšují o inflaci a půlku růstu reálných mezd.

Premiér Andrej Babiš v minulosti prohlašoval, že důchody by mohly růst rychleji, než stanovuje zákon. Jenomže tento záměr, který podporovali i zástupci ČSSD, zhatil koronavirus. "Já počítám s tím, že dodržíme to, co jsme slíbili, že v roce 2021 budou důchody 15 000," řekla Schillerová v České televizi.

Složitá krize

Růst o více než 800 korun bude sice nižší než v letech 2020 i 2019, ale zároveň by byl třetí nejvyšší. Schillerová nechce riskovat kvůli epidemii nemoci Covid-19.

"Nebudu hrát žádné závody, protože máme tady velice složitou krizovou situaci," uvedla ministryně financí. Definitivní slovo ale bude mít vláda až na podzim.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.