1 000 000 korun pokuta, když utrhnete vzácný hřib, který roste v lesích v Česku

Hřib královský - Ilustrační foto
Hřib královský – Ilustrační foto
Foto: wikipedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2020

Začala houbařská sezona a lidé se na sociálních sítích chlubí svými prvními úlovky, které našli v lesích. Ale pozor. Některé druhy hub nejsou jen jedovaté, ale některé i velmi vzácné, za jejichž sběr můžete dostat pořádnou pokutu. Třeba za sběr hřibu královského hrozí až milion korun.

Hřib královský je mezi houbaři velmi vyhlášená houba. Už jen pro její vzácný výskyt. Pokud by se ji ovšem už podařilo najít, což není vůbec snadné, stejně ji nelze utrhnout. Zákon na ni pamatuje a podle vyhlášky č. 395/92 Sb. se řadí mezi chráněné druhy.

Pokuta až milion korun

Za každou utrženou plodnici je "odměna" pro fyzickou osobu ve výši 50 tisíc korun, pokud by se jednalo o právnickou osobu, tam je sazba vyšší - jde až 1 000 000 korun!

Hřib královský dnes v České republice roste především v jižních Čechách, občas lze na něj narazit na jižní Moravě. Lze na něj ale výjimečně narazit i v jiných oblastech.

Klobouk může dorůstat do velikosti 15 cm a disponuje narůžovělou, růžovočervenou nebo růžovofialovou barvou. Dužina, třeň a rourky mají zase žlutou barvu.

  • V Červené knize a Červeném seznamu hub České republiky je zařazen jako ohrožený druh. O jeho nálezech je vhodné informovat mykologická pracoviště.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.