11letá holčička má srdce mimo hruď. Jediný úder do břicha ji může připravit o život

Virsavija trpí vzácnou vadou, která postihuje jednoho z milionu
Virsavija trpí vzácnou vadou, která postihuje jednoho z milionu
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Jako dítě prožívá chvíle, které si umí asi málokdo představit. Virsavija Borunová-Goncharová se totiž narodila se vzácným defektem, kdy její srdce není na místě, kde by správně mělo být. Je uloženo mimo hrudní koš, což mimo jiné pro holčičku představuje obrovské riziko z hlediska případného zranění.

Ektopie srdce je jednou z nejvzácnějších vrozených vad, které postihují jedno z milionu narozených dětí. Tím jedním je bohužel i Virsavija Borunová-Goncharová, jejíž srdce důsledkem toho bije mimo hrudní koš. Životně důležitý orgán je viditelně uložený v břišní dutině, kde je srostlý s dalšími orgány a především ho nic nechrání - je skrytý jen vrstvou kůže. Když byla matka Virsaviji Dara těhotná, setkávala se s názory, že dítě v žádném případě nemůže přežít.

Přesto už 11letá dívenka statečně roky bojuje za to, aby žila normální život. Jenže nedávno se stalo něco, co ji znovu srazilo na zem a dalo jí najevo, jak křehký je její život především kvůli srdíčku, které není tam, kde by mělo být. Spolužačka ji totiž ve škole zasáhla omylem přesně do nejzranitelnějšího místa na těle a došlo k tomu, že Virsavija musela být ihned hospitalizována v nemocnici, jak uvedl britský Mirror.

Dara Borunová sdílela na sociálních sítích její fotku z nemocniční postele, kde je holčička připojena na řadu lékařských přístrojů.

"Virsavija byla ve škole omylem zasažena do srdce jen proto, že se k ní jeden chlapec chová stále neopatrně a není k ní milý. Co je v nemocnici, tak zvracela a stěžovala si na bolest srdce, v břiše a hlavně měla zimnici," popsala hrůzné zážitky matky Dara Borunová, cituje Mirror.

11letá holčička bere léky na snížení krevního tlaku a společně s maminkou doufá, že se vysoký tlak vrátí do normy, aby měla šanci podstoupit chirurgickou operaci. V roce 2015 se rodina přestěhovala z rodného Ruska do Spojených států, kde věří, že má Virsavija větší naději díky moderní léčbě a možnostem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.