3 černé scénáře, které mohou české domácnosti finančně pořádně potrápit. Poradce premiéra zmínil inflaci, propouštění a hrozbu jménem covid
V současnosti Evropa a s ní Česká republika prochází silnou ekonomickou krizí. Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil na dotaz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček o scénářích, které by mohly české domácnosti uvrhnout do dalších ekonomických problémů. Jde ale o pohled v rámci toho, co by mohlo nastat. "Věřím, že k ničemu takovému nedojde," řekl v úvodu finanční expert.
V porovnání se srpnem je míra inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala také očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.
Loni v září, kdy se na ekonomice ještě naplno neprojevovalo postpandemické oživení a energetická krize, činila míra inflace 3,4 procenta. Rychlejší je v současnosti zdražování potravin, alkoholu a tabákových výrobků, jejichž ceny se zvýšily o 11,8 procenta, zatímco v srpnu to bylo 10,6 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží stouply v září 5,6 procenta a ceny služeb o 4,3 procenta, obou případech rovněž překonaly srpnový růst.
Jak by mohla vypadat nepříznivá situace, pokud by míra inflace neměla klesající tendenci, ale dále by rostla, popsal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.
"Máme tady scénář kolem inflace. V současnosti vidíme, že inflační tlaky v ekonomice slábnou. Nová data začínají být příznivější. A spíše se dá očekávat, pokud jde o Českou republiku, další pokles míry inflace, což bude podpořeno i zastropováním cen energií, jakožto jedné z nejhlavnějších složek, které tlačí na růst inflace. Pokud se ale bavíme o černém scénáři, tak v případě, že by inflace pokračovala ve svém růstu, tak by došlo ke snížení životní úrovně obyvatel, a bylo by to velmi nepříjemné. Při prudkém růstu inflace by zřejmě přestala platit úroková stabilita a došlo nejpravděpodobněji na reakci ze strany ČNB, což by pocítili lidé, kteří mají úvěry, a to ať jde o hypotéky, spotřebitelské úvěry a komplikovalo by to rozvoj firem," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.
Ceny energií v devátém měsíci letošního roku vzrostly o 40,8 procenta, což je zrychlení proti srpnové hodnotě 38,6 procenta.
"V současnosti v rámci energetiky je situace vyřešená pro podnikatele, malé a střední firmy, domácnosti. Je ale potřeba situaci ještě vyřešit pro velký byznys, a pokud by se nepodařilo najít optimální řešení, Česká republika by se mohla ocitnout v situaci, ve které ztrácí svou konkurenceschopnost. To znamená, že se objevují hlasy některých velkých korporací, že by mohly opustit ČR a svou výrobu přesunout do jiných zemí. To by vedlo k propouštění, tedy vyšší míře nezaměstnanosti, vytváření dalších sociálních problémů ve společnosti a celkově by to oslabilo naši ekonomiku. Myslím si ale, že to není pravděpodobné a že se dojde k nalezení optimálního řešení, které takovému scénáři zamezí," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Petra Fialy.
Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v reakci na prudký růst spotřebitelských cen letos poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby. V září úrok zvedla o bezprecedentních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta.
S chladnějším obdobím může do »hry« vstoupit ještě koronavirus. I když je situace v současnosti poměrně klidná, nelze vyloučit, že by se v dalším období mohla změnit. "Pak tu je scénář kolem pandemie koronaviru. V současnosti to vypadá, že letos nebude její vývoj dramatický, jako tomu bylo v minulých letech. Nelze ale zcela stoprocentně vyloučit, že by se do popředí dostala nějaká nová mutace viru. V posledních dvou letech jsme to už zažili. To by následně mohlo nadělat v ekonomice řadu komplikací. Věřím ale, že situace je stabilní a bude přetrvávat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček v rámci predikce, s jakými nepříznivými scénáři by se české domácnosti mohly potýkat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.