Reklama:

3 chyby a 3 zajímavosti v minisérii Devadesátky, kterých jste si v televizi nevšimli a možná o nich vůbec nevěděli

Autor: ŽivotvČesku | Discoland Sylvie
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2022

Nový seriál České televize Devadesátky znovu připomněl řadu známých tváří, o nichž se psalo v novinách v 90. letech. A to zejména v souvislosti s trestnou činností. O mnohých z těchto postav podsvětí se natočily celovečerní filmy, seriál je vysílán však poprvé a hlavní »hrdinové« mají skutečná jména a první i druhá odvysílaná epizoda si připsaly rekordní sledovanost. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil investigativní novinář Josef Klíma (70). I když jde o skutečně mistrovsky připravenou podívanou, která v rámci atmosféry diváka vtahuje do časů minulých, chyby se natáčení nevyhnuly.

Reklama:

Česká televize se může naprosto právem pyšnit tím, čím v rámci nedělních večerů uspokojila náročného diváka. Svědčí o tom i čísla. První epizodu minisérie Devadesátky nazvanou Poprava bodyguarda sledovalo 1 883 000 diváků starších 15 let, druhá epizoda s názvem Král diskoték si sáhla pro ještě lepší čísla. Ve stejném segmentu ji sledovalo 2 064 000 diváků.

Reklama:

"Po stránce zachycení atmosféry to je výborné. Po stránce kriminalistické je to dobré, ale po stránce dramaturgické je tam moc postav, a to jak zločinců, tak detektivů. Což by tak nevadilo, kdyby byli různě akcentovaní, někteří v popředí, další víc jako »přihrávači«. A jak jsem se v tom novinářsky pohyboval, tak se v tom vyznám. Ale nejsem si jistý, zda běžný divák, obzvlášť mladý, zda se v tom dokáže vyznat," řekl pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář Josef Klíma, který poměrně velkou část svého pracovního života pátral po zákulisí kauz, o nichž seriál vypráví.

František Mrázek (†48), Antonín Běla (†52), Ludvík Černý či Ivan Jonák (†59) a další patří k temným postavám československého a českého podsvětí, které Devadesátky zachycují. Šestidílná minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení popisuje vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let. A i když jde o špičkově pojaté dílo v rámci tvorby, uživatelé portálu ČSFD upozornili na několik chyb, které se ve dvou epizodách objevily. Jde spíše o úsměvné detaily, které zkrátka k natáčení patří a někdy se jim jen těžko jde vyhnout.

Chyby:

  • Na státních poznávacích značkách vozidel se vyskytují pouze červené nálepky technické kontroly, jak je tomu v současnosti. Zelené nálepky měření emisí byly ovšem zrušeny až v roce 2015.
  • Scéna, ve které v čase 0:02:50 v první epizodě shlíží Ivana Kozáková (Patricie Pagáčová) z balkonu, se má odehrávat 21. listopadu 1993. O patro výše je však na balkoně krabice od moderního vysavače iRobot. 
  • Škoda Forman, kterou používají kriminalisté Tůma (Ondřej Sokol) a Plíšek (Martin Finger), má poznávací značku AKD 03-60. Tato série se ale přidělovala až v roce 1999. 

Zajímavosti ohledně minisérie:

  • Dnes už málokdo ví, že v Discolandu Sylvie se léta natáčel novácký hudební pořad Eso (1994) s Terezou Pergnerovou (47).
  • Dále pak také, že v devadesátých letech měl Jonákův Discoland Sylvie oranžovou fasádu, kterou filmaři z dnešní bílé logicky nemohli tak snadno přemalovat.
  • A třetí zajímavostí určitě je, že ve druhé epizodě Leo Lehoveci byl ve skutečnosti Leorent Lipoveci - muž zastřelený orlickým vrahem Ludvíkem Černým a první oběť, která byla vytažena v sudu s louhem z Orlické přehrady.

Discoland Sylvie, který spoluvlastnil Ivan Jonák
Discoland Sylvie, který spoluvlastnil Ivan Jonák
Foto: Se svolením ČT
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: