3 hlavní kroky, jak doma léčit covid-19. Primář infekčního oddělení popsal, co je potřeba udělat

Léčba covid - Ilustrační snímek
Léčba covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2021

Pacientů s koronavirem stále přibývá, v nemocnicích je aktuálně hospitalizovaných před 9 tisíc nakažených, ostatní se léčí doma. Mnozí ale neví, jaké zásady je třeba především dodržovat. "Postupy jsou běžné, takové, jaké mají všichni naučené z jiných infekcí dýchacích cest. Je potřeba si ulevit od příznaků," uvedl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

Nakažených koronavirem přibývá a mnozí netuší, jak se v případě, že jim vyjde pozitivní test, chovat. V první řadě je při nákaze nemocí covid-19 důležité, aby se lidé, pokud je to možné, izolovali nejen od okolního světa, ale i od členů své domácnosti. "Základní heslo »pod peřinu« se stalo legendárním a je pořád platné. Základní věc, kterou by měl udělat každý, kdo má podezření na tuto infekci nebo ji má potvrzenou, je zůstat zavřený doma v izolaci, neměl by vůbec vycházet a neměl by se s nikým stýkat. To je naprosto zásadní, aby nikoho nenakazil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý z infekčního oddělení.

I doma je pak potřeba dodržovat určitá pravidla. "Pokud to jde, je třeba si zabrat samostatný pokoj, všichni budou používat respirátor. Když člověk půjde na záchod nebo k lednici, tak bude cinkat a řekne ostatním, aby se schovali, udrží distanc od členů domácnosti. Nechat si, když to přeženu, strkat jídlo pod dveře. Kdo je nakažený, je nebezpečný pro okolí," vysvětlil Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz gró domácího léčení.

Podle Pavla Dlouhého jsou tři zásady, kterých je potřeba se při domácí léčbě držet. "Neexistuje žádný lék, který by byl použitelný mimo nemocnice a nějak by ovlivnil samotný virus. Nemáme na to antibiotika ani žádný cílený lék, pro který by bylo nezbytné jít k doktorovi. Ty postupy jsou úplně běžné, takové, jaké mají všichni naučené z jiných infekcí dýchacích cest či chřipkových onemocnění. Je potřeba si ulevit od příznaků," řekl renomovaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

"Příznaky jsou někdy docela úporné, lidé mají vysoké horečky, teploty trvají dlouho a jsou vyčerpávající. Je potřeba brát dostatečné dávky léků proti horečce, základním je Paralen, lze kombinovat s Ibuprofenem. Ty dávky musejí být vysoké, ale bezpečné, pro dospělého jsou to 4 gramy, tedy 8 tablet pětistovky denně, což je strop, který se nesmí překročit. Jedna nebo dvě tabletky nebudou stačit. Je potřeba upozornit, že paracetamol se vyskytuje i v jiných lécích, typicky v Coldrexu, takže je potřeba se poradit v lékárně, aby si člověk nevzal 8 tablet a ještě další dávky v jiném přípravku. Jsou někteří lidé, kteří nesmějí používat léky z této skupiny, to jsou třeba lidé, kteří mají vředovou chorobu, u kterých by to mohlo zvyšovat riziko krvácení. Pak existuje třetí lék, Novalgin, který je také ke sražení teploty, ten je ovšem na recept a musí vám ho lékař poslat elektronicky," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý z Masarykovy nemocnice, jak si ulevit od horeček.

Při zvýšených teplotách je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin. "Když má někdo horečky, tak se hodně potí, ztrácí tekutiny a je potřeba se bránit dehydrataci. Navíc někteří lidé mají průjem a případně i zvrací, tak je pak dvojnásob důležité dbát na dostatečnou hydrataci. Je v podstatě jedno, co člověk pije, ale musí toho být dostatek. Čaj s citronem je ideál, ale když má někdo plné zuby čaje, ať si vezme cokoliv, je podstatné, aby to doplnilo ztráty. Doporučujeme si ráno a večer stoupnout na váhu a pokud člověk za den ztratil kilo nebo kilo a půl, tak to je ztráta tekutin," uvedl Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz důležitost hydratace.

Velmi nepříjemným příznakem covidu-19 je i kašel, který pacienty často nenechá ani spát. "Lidé jsou ztrápení ze záchvatů kašle, které jsou obtěžující a vysilující. Je potřeba brát dostatečné dávky léků proti kašli. Tím základním je kodein, pak se k tomu přidávají nějaké další kapičky a tablety na jiném principu a dá se to kombinovat. Je potřeba si nasadit dostatečné dávky a ztlumit to, co to jde, aby člověk nebyl tím kašlem vyčerpaný. Jestli si k tomu vezmou lidé vitamíny, tak to je fajn, že by to změnilo osud pacienta, to si úplně nemyslím, chyba to ale určitě není," doplnil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice pro ŽivotvČesku.cz, jak se zbavit nepříjemných příznaků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.