40 let od natočení filmu Vrchní, prchni. Libuška Šafránková prozradila, jak se jí hraje s manželem

Libuška Šafránková s manželem Josefem Abrhámem
Libuška Šafránková s manželem Josefem Abrhámem
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2021

Zůstává nezapomenutelným klenotem české kinematografie. Komedie Vrchní, prchni, ve které ztvárnil hlavní roli herecký velikán Josef Abrhám (81), byla divákům uvedena v lednu roku 1981. Letos je tomu čtyřicet let a na významné výročí československé klasiky zavzpomínala i manželka hlavního představitele a nehasnoucí herecká hvězda Libuška Šafránková (67), která si ve filmu také zahrála roli Helenky Vránové. Prozradila i to, jak je jí hraje po boku manžela. "Byla pro mě čest, že jsem byla přizvaná," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Za úspěchem komedie Vrchní, prchni stojí mimo jiné silná trojice – legendární režisér Ladislav Smoljak (†78), pod scénářem filmu je podepsaný Zdeněk Svěrák (84) a hudbu si vzal na starost sám Jaroslav Uhlíř (75).

Příběh pojednává o pražském knihkupci Daliboru Vránovi (Josef Abrhám), kterého si jednoho dne v pohostinství spletou s vrchním číšníkem. Z důvodu své tíživé finanční situace - způsobené zejména nutností platit alimenty svým minulým partnerkám - bere Dalibor příležitost pevně do rukou a stává se z něj falešný vrchní. Snímek si právem získal obrovskou oblibu mezi diváky. Bavil díky skvělému hereckému obsazení a nezapomenutelným hláškám, které zlidověly.

Po boku Josefa Abrháma si zahrála roli Heleny Vránové jeho manželka a velká dáma hereckého světa Libuška Šafránková. Na účast ve filmu vzpomíná s velkou pokorou a vděkem.

"Já jsem byla přizvaná, byla to pro mě čest, že jsem byla přizvaná mezi tyto moje kamarády a oblíbence jako byl Láďa Smoljak a Zdeněk Svěrák. A právě Láďa Smoljak pro mě hrozně znamenal - díky tomuto filmu jsem se hodně naučila. Byl to vlastně můj začátek s touto dvojicí velikánů a toho jejich vidění si velmi vážím dodnes. Má to stále platnost, i přes dlouhá desetiletí," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz Libuška Šafránková na spolupráci s personami českého filmu.

Pokud se na place setkává se stejně slavným manželem, dodává jí to pocit klidu a pevné půdy pod nohama. "Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří, a když jsem byla v jejich společnosti, tak jsem se cítila úplně svobodná," dodala pro ŽivotvČesku.cz fenomenální herečka proslulá svým kultivovaným projevem.

Libuška Šafránková nejenže je národem milovaná herečka, ale za svou brilantní kariéru ztvárnila desítky filmových i divadelních rolí a už je dokonce čtyřnásobnou babičkou. Zavítejte na místa, ve kterých se legendární filmový hit natáčel, naleznete je v galerii.


O filmu Vrchní, prchni:

  • První uvedení u nás proběhlo 1. ledna 1981.
  • Mezi hláškami z filmu zlidovělo například: »Vypadá jako Vrána a je to Králík«, »Stěrače stírají, klakson troubí« nebo »Polívčička byla?«.
  • Písní spojenou s filmem zůstává Severní vítr, jehož autory jsou Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.