45 let od natočení legendární komedie Jak dostat tatínka do polepšovny: "Dědovu chalupu" v Českém ráji hlídají psi, podepsal se na ní čas

Slavná filmová chalupa
Slavná filmová chalupa
Foto: Profimedia / ŽivotvČesku
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2023

Letos o Vánocích uběhne přesně 45 let, kdy byla v televizi uvedena premiéra letní komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Rodinný film v hlavní roli s Tomášem Holým tehdy trhal rekordy a dodnes zůstává mezi diváky oblíbeným. Film Marie Poledňákové, jenž volně navazoval na první díl Jak vytrhnout velrybě stoličku, se natáčel převážně v Českém ráji. Chalupa, kam hlavní protagonisté odjeli za dědou, zůstává dnes téměř nezměněná. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala na místo pár dní poté, co by Marie Poledňáková, jež zemřela loni na podzim, oslavila 82. narozeniny. O slavné režisérce promluvil pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška (70).

K chalupě, kde se natáčela oblíbená česká komedie, se vydalo za posledních 40 let spoustu turistů a zvědavců. Malebná chaloupka, kam přijeli na kole strávit prázdniny maminka Anna, tatínek Luboš a malý Vašek, se nachází v srdci Českého ráje nedaleko obce Dobšice.

Usedlost, která leží na samotě v části, která si říká »Kouty«, je od hlavní silnice oddělena kamenitou cestou mezi poli. K filmové chalupě a domu v sousedství vede cesta, jež je označena jako soukromý pozemek. Přes pole se ale neodbytní turisté dostanou k další dřevěné bráně, tentokrát už na pozemku legendární »dědovy chalupy«. Pohledům na filmové místo se snaží bránit i volně pobíhající psi z vedlejšího domu, kteří se nebojí zajít do blízkosti pro ně nezvaného návštěvníka - opatrnost je tak na místě, a to i přes skutečnost, že redaktorku portálu ŽivotvČesku.cz nepokousali. I když se nejedná o žádné nebezpečné trhače, respekt z nich zkrátka jde.

Ani po desítkách let se objekt, až na novou střechu, příliš nezměnil. Dokonce se na stejném místě, jako tomu bylo ve filmu, nachází lavička. Oproti době, kdy se na místě natáčelo, přibylo několik vzrostlých stromů. V okolí Dobšic mezi poli se nachází i mohutný strom, ze kterého František Němec (80) alias Luboš a Tomáš Holý (†21) alias Vašek šmírovali filmovou maminku - Janu Preissovou (75).

Obecně se traduje, že pro filmování byly použity jen záběry chalupy zvenčí. Interiéry se natáčely na Barrandově v ateliéru, některé předměty si ale filmaři z chalupy zapůjčili. V roce 1979 získal film dokonce ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Monte Carlu. Na známém filmovém portálu ČSFD (Česko-Slovenská filmová databáze) má snímek úctyhodných 87 procent v rámci hodnocení od uživatelů - to znamená, že se řadí k výrazně lepším filmovým dílům.

Režisérka Marie Poledňáková, která má na kontě více veleúspěšných rodinných komedií, před rokem v listopadu zemřela ve věku 81 let. Krátce po její smrti na režisérku pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal kolega Zdeněk Troška. "Byla první režisérka, která mě přemluvila, abych hrál v jejím filmu. Do té doby jsem to vždy odmítal. Byli jsme si velice blízký. Mařenka byla úžasná," řekl pro ŽivotvČesku.cz loni v listopadu kolega z branže Zdeněk Troška, kterého odchod kolegyně tehdy velmi zasáhl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.