5 praktických aplikací: Tyhle z mobilu nesmažete, ale skutečně je využijete

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2020

Moderní doba přináší moderní řešení. Stačí vám pouze chytrý mobil a můžete si snadno ulehčit život díky praktickým aplikacím, které dnes dokážou už opravdu hodně. Pojďme si představit ty, které možná až tak dobře neznáte.

eRouška

V současné situaci narůstající koronavirové pandemie COVID-19 se tato aplikace bude řadit asi mezi nejužitečnější. Rekordní počet nakažených pacientů se každý den navyšuje. eRouška funguje jako jednoduchý a efektivní nástroj pro monitoring, díky kterému budete mít lepší přehled o potenciálních rizicích od lidí ve vašem okolí. Hned na začátku vás aplikace provede několika základními kroky. Nezadáváte žádné osobní údaje, které by jakkoli narušovaly vaše soukromí. Jediné, k čemu budete vyzváni – ve svém mobilu musíte povolit funkci Bluetooth a přístup k poloze. To ale není vůbec nic neobvyklého, protože stejné požadavky má většina mobilních aplikací. Následně se elektronická rouška aktivuje. Na pozadí pak kontinuálně sleduje, jestli jste poblíž někoho, kdo má také aktivní eRoušku. Pokud ano, mobil vás prostřednictvím Bluetooth informuje a upozorní o případném nebezpečí. »Zaktiviziovat« svou eRoušku je tak minimální pomocí nejen pro vás, ale i okolí. eRouška má sloužit k zamezení šíření nákazy a chránit nás. Čím více lidí ji bude mít aktivovanou, tím efektivněji bude plnit úkol, pro který byla vytvořena – naše zdraví a bezpečí. Pokaždé, když se o eRoušce někomu zmíníte a ten to pošle dál, můžeme se všichni s minimálním úsilím podílet na zastavení koronaviru. Proto nezapomeňte: "Chráním sebe, chráním tebe."

Glimp

Velmi praktická aplikace, která dokáže ulehčit život. Jediným jejím omezením zůstává fakt, že je určená pro uživatele s cukrovkou a není v českém jazyce (snadno se jí ale naučíte ovládat alespoň se základní znalostí angličtiny). Diabetici se díky ní mohou lépe zorientovat v mnoha věcech a slouží i jako pomocník, pokud vlastníte diabetické senzory nebo inzulinovou pumpu. Aplikaci propojíte s aktivním zařízením a ta pak sleduje pohyb hladiny vašeho krevního cukru. Můžete si nastavit varovná upozornění, pokud překročíte nízkou (hypoglykémie) nebo vysokou (hyperglykémie) hladinu, nastavit si údaje pro dodržování vašich léků, nutričních hodnot při dodržování diabetické diety (nutné počítání lékařem nastavených sacharidů) nebo třeba taky zaznamenávat místa, kam aplikujete dávky inzulinu, abyste se vyhnuli zbytečnému riziku poranění kůže i vstřebatelnosti léku. V neposlední řadě Glimp nabízí statistiky, které mohou být cenné pro pochopení vlastní nemoci a nejlepší možné nastavení léčby.

Můžu to zvednout?

Naprosto nepřekonatelná aplikace pro všechny, kterým se protáčí hlava z neustálých reklamních hovorů a neznámých čísel. Pokud jste touto aplikací »vyzbrojeni«, objeví se vždy u hovoru volajícího poměrně užitečné informace. Ve chvíli hovoru se totiž automaticky rozpozná číslo volajícího a díky široké databázi již »odkrytých« kontaktů se ve většině případů dozvíte, kdo vás nahání na druhé straně. Firma, call centrum nebo telemarketingové služby? Současně se zobrazuje potenciální škodlivost čísla, která vám rychle pomůže s rozhodnutím, že telefon rovnou dáte stranou. Kontakt pak snadno vložíte na černou listinu a příště už se jím ani nenecháte obtěžovat.

AZ Screen Recorder

Hledáte aplikaci, která by vám pomáhala nahrávat dění na ploše vašeho mobilu a přitom ve slušné kvalitě? Tato »appka« má řadu zásadních výhod a splní požadavky běžného uživatele poměrně bez problémů. Díky ní můžete nahrávat  vysoce kvalitní záznamy z obrazovky a nejste limitování tím, že se vám do videa promítá vodoznak (u podobných aplikací standardně). V základu AZ Screen Recorder nabízí nahrávání videa do délky 5 minut a volíte si také jeho kvalitu (maximálně 2280x1080) a orientaci – na výšku, na šířku. Nadstandardně si pak nastavíte snímkovou frekvenci (do 60 FPS) a řadu dalších funkcí, které jsou vhodné pro náročnější uživatele. V nabídce si můžete zvolit úložiště, kde po nahrání dané video najdete a třeba taky live nahrávání. Aplikaci po instalaci pouze spustíte a ta se promítne na pozadí, kde ji ovládáte. Pokud chcete ukončit její činnost, stačí ji prostě zavřít. 

Twitch

Aby to nebylo jenom o praktických aplikacích, ale i praktických/zábavných, nutno neopomenout tuhle. Pokud jste fanouškem streamovacích platforem, které sdružují hráče ze všech koutů světa a obecně lidi, pak rozhodně nesáhnete vedle. Ať už chcete být v »živém« kontaktu s oblíbenými hráči a youtubery, popovídat si s nimi v chatu, sledovat je v přímém přenosu během hraní oblíbených herních sérií nebo třeba sledovat různé jiné další umělce, kteří na Twitchi tvoří například výtvarná a grafická díla. Řada streamů probíhá také edukativní formou, kdy dostanete příležitost se naučit třeba něco nového a zajímavého.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.