6 let boje Michala Jančaříka s ochrnutím dolních končetin. Takhle dnes moderátor vypadá

Michal Jančařík
Michal Jančařík
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2022

Vše začalo v druhé polovině roku 2016. Michalu Jančaříkovi (47) se po zdravotní stránce změnil kompletně život. Po transplantaci ledviny a dalších zdravotních komplikacích skončil na invalidním vozíku. Takřka ze dne na den zažil to, co si zdravý člověk neumí představit. Přesto se nevzdal. Dnes svým životním příběhem je inspirací pro druhé. "Šest let mi trvalo si zvyknout. Jinými slovy se na to zvyknout asi úplně ani nedá, ale celou dobu trvalo se s tím naučit žít. Ten proces nadále trvá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Michal Jančařík od narození trpěl polycystózou ledvin. Vážné zdravotní problémy, které způsobily jeho ochrnutí, ho začaly výrazně sužovat na jaře 2016 a na podzim ho nakonec usadily na vozík, když ochrnul na dolní končetiny.

Zdravotní stav oblíbeného moderátora se aktuálně výrazně nezlepšuje. Naděje ale stále existuje. Michal nepřestává v koutku duše věřit, že jednoho dne se mu podaří nad zdravotními komplikacemi zvítězit, protože už v době, kdy to s ním vypadalo velmi bledě, dokázal, že život miluje a má pro co žít. Přesto začátky nebyly vůbec jednoduché.

"Začátek byla katastrofa, ale na druhou stranu naděje na zlepšení je v té době největší, čeká se několik měsíců, až opadne otok míchy apod., a člověk doufá, že se to začne lepšit. Na začátku je ta šance, že se to vylepší, větší. To také zmiňují doktoři, a tak máte jistou naději. Pak ale, když se to do roka nezlepší, tak přijde další období deprese. Říkáte si, že to je tedy úplně v háji a co teď," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Michal Jančařík, s čím vším se musel vyrovnat.

V současnosti se soustředí na svou roli producenta. Úspěchu se dočkala třeba hra Milion, na které se podílí s Vladimírem Polívkou a Hynkem Čermákem a mezi lidmi je o ni velký zájem. "S tím vozíkem mi to víc vyhovuje ne před kamerou, ale v zákulisí. Abych se vláčel někam přes půl republiky a vláčel se někam z jeviště na jeviště, to už pro mě není," uvedl pro portál Super v rámci křtu kalendáře s fotografiemi ze hry.

V současnosti Michal dělá dabing - české znění dokumentárních filmů. Dále se věnuje již zmíněné produkci. Na svou práci má velké a pozitivní ohlasy. Svou novou profesi propojil také s centrem Paraple, jehož služby využívá. "Tělo funguje o dost jinak, je třeba se naučit znát jeho aktuální limity, nezastavit se. Život musíte chtě nechtě podřídit možnostem svého těla. Osobně bych řekl, že mám tak zhruba polovinu energie, co jsem měl dřív," dodal moderátor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.