Po novém roce dojde k výraznému zdražení plynu a elektřiny. Růst o 20 procent je nebývalý, říká ekonom
Burzovní ceny plynu a elektřiny neustále rostou, což se projeví také u koncových cen pro české domácnosti a firmy. Velkoobchodní ceny elektřiny nakupované na rok 2021 se pohybovaly kolem 44 euro (cca 1115 Kč) za megawatthodinu. Během roku stoupla cena komodity o více než 90 procent. "Obě komodity, tedy plyn a elektřina, z pohledu koncového zákazníka příští rok stoupnou zhruba o 20 procent," předpověděl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.
Celosvětová ekonomická krize, inflace, růst cen emisních povolenek či negativní očekávání dostupné nabídky elektřiny v důsledku odstavování německých jaderných a uhelných elektráren. To jsou faktory, které ovlivňují globální trh a burzovní ceny komodit, jako jsou plyn a elektřina. Dodavatelé nakupují za vyšší ceny, což se už na začátku roku 2022 projeví i na koncových cenách pro české domácnosti.
Loni se velkoobchodní ceny elektřiny nakupované na rok 2021 pohybovaly kolem 44 euro (cca 1115 Kč) za megawatthodinu. V létě už byly velkoobchodní ceny vyšší než 60 euro (1520 Kč) za megawatthodinu. V srpnu a září velkoobchodní ceny dál stoupají.
"Cena elektřiny a cena plynu se trochu ovlivňují. U obou komodit vidíme dramatický nárůst, začalo to v srpnu a pokračuje to během září. Vidíme, že cena plynu jako komodity je od začátku roku v českých korunách o zhruba 92 procent vyšší, to je takový nárůst, který se už projevuje na koncových cenách pro české domácnosti a firmy. U elektřiny je ten nárůst dokonce ještě výraznější. Rozdíl mezi oběma komoditami je v tom, že zatímco komoditní cena silové elektřiny vstupuje jen z menší poloviny do koncové ceny elektřiny, v případě plynu pak vstupují komoditní ceny do koncové ceny až ze tří čtvrtin. I když ten burzovní nárůst ceny plynu je nižší než u elektřiny, tak v koncových cenách pro zákazníky se to bude projevovat velice podobným způsobem. Lze očekávat, že obě dvě komodity v následujícím roce zdraží z pohledu koncových zákazníků zhruba o 20 procent. To je velice výrazné zdražení, které je na české poměry nebývalé," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.
Zdražování plynu a elektřiny očekává také ekonom Lukáš Kovanda. Skok cen elektřiny a plynu odhaduje o deset procent. Podle Lukáše Kovandy česká ekonomika kopíruje ceny v Německu. Kovanda očekává na začátku roku zvýšení cen nejméně o deset procent. S tím, že zvýšení bude více než deset procent, souhlasí i dodavatelé energií.
"V květnu jsme počítali, že u koncového zákazníka dojde k zvýšení ceny elektřiny o 12 procent. V současné době propočítáváme, jak bude vypadat situace na začátku roku 2022," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí společnosti Bohemia Energy Hana Novotná s tím, že komoditní ceny neustále rostou.
Nárůst cen plynu a elektřiny pak bude ovlivňovat další segmenty ekonomiky, například podnikání v gastronomii. "Nahoru šly ceny surovin, ceny za energie i náklady na mzdy. Oboru se nedostává lidí a za pracovní sílu se platí více. Velkou položkou je pak nájem, nájmy určitě neklesají. Toto vše pumpuje ceny v restauracích nahoru. V podstatě ceny stoupají napříč celou ekonomikou a restaurace mimo ekonomiku určitě nestojí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz restauratér Luboš Kastner, který v restauračním byznyse čeká další vlnu zdražování.
v
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.