Špatná zpráva pro milovníky Ladovské zimy: Meteoroložka nastínila, jak to letos zřejmě bude se sněhovou nadílkou
Přestože počasí venku tomu nenasvědčuje, už je podzim a zima se pomalu ale jistě blíží. V uplynulých letech si především lidé žijící v nížinách mnoho sněhu neužili, co napadlo, to většinou brzy roztálo. Podle velkých světových meteorologických center to vypadá, že ani letošní zima nebude nadílce příliš přát. "Podle současných výhledů se britský model ECMWF i americký model CFS přiklání k teplotně nadprůměrné zimě ve střední Evropě," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Zdůraznila ale, že to neznamená, že kalamity do nížin nedorazí vůbec.
Zima dříve bývala obdobím plným sněhu a nadílka přesně na Štědrý den vždy dotvářela dokonalou atmosféru. Bílé Vánoce už ale v posledních letech zažívají při troše štěstí jen lidé ve vyšších polohách a sněhu obecně je méně. Poslední na sníh bohatou zimu jsme zažili v letech 2005 a 2006. Meteoroložka řekla, jaká bude nadcházející zima a jakou nadílku můžeme pravděpodobně očekávat.
"Delší předstih předpovědi produkují velká světová centra pro celou zemi, její výstupy však mají již čistě pravděpodobnostní charakter. Podle současných výhledů se britský model ECMWF i americký model CFS přiklání k teplotně nadprůměrné zimě ve střední Evropě. To není moc dobrá zpráva pro milovníky Ladovské zimy, ale na druhou stranu to neznamená, že se nemůžeme se sněhovou kalamitou setkat i v nížinách," uvedla pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová s tím, že z těchto modelů ale nelze vyčíst, kdy sníh napadne, kolik a kdy ho bude nejvíce.
Takto dlouhodobé předpovědi nemusejí být zcela přesné. "V případě, že se pustíme do předpovědi počasí na delší časové období než na 14 dnů dopředu, bude její úspěšnost rychle klesat. S časem se totiž čím dál více projevuje vliv nepřesností dat odhadu počátečních podmínek, výpočtu i použitých rovnic meteorologického modelu," vysvětlila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, proč se v dlouhodobém odhadu mohou vyskytnout nepřesnosti.
V některých částech světa lze předpovědět nadcházející charakter počasí podle jevů La Nina nebo El Nina, to se ale střední Evropy a tedy ani Česka netýká. To dokazuje i pohled do historie počasí a jeho proměnlivost během pouhých dvou let.
"V zimě z roku 2004 na rok 2005 v únoru celkové množství sněhu místy dosáhlo do té doby rekordních hodnot za posledních cca 40 let. Zima 2005/2006 byla vůbec tou nejdelší a na sníh nejbohatší za posledních 60 let. Další zimu byly všechny tři zimní měsíce teplotně nadprůměrné a průměrná teplota za zimní období prosinec až únor byla nejvyšší za posledních 85 let," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.