Spotřeba na teplo během zimních měsíců poroste, upozorňuje Dagmar Honsová. Nevyhnou se nám ledové dny ani arktické mrazy
Na letošní zimu se lidé připravují zejména z hlediska financí. V důsledku rostoucí inflace se dá očekávat zdražování elektřiny, plynu, ale také dřeva či uhlí. Zpravidla platí, že čím tužší je zima, tím větší jsou pak výdaje za vytápění domácností. Meteoroložka odhadla, zda nás čekají dny hlubokých mrazů, nebo bude zima nadprůměrná. "Zatím sezónní modely NCEP naznačují, že by období od prosince do dubna nad většinou Evropy měly převládat nadprůměrné teploty," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Neznamená to ale, že mrazivé dny se Česku zcela vyhnou.
Ekonomové už v létě odhadovali, že na podzim dojde k výraznému zdražování, které se promítne především do cen energií. Vytápění domácností se letos prodraží bez ohledu na to, zda budou vytápěny elektřinou, plynem, dřevem či uhlím. Někteří lidé se navíc potýkají s krachem dosavadního dodavatele a mají půl roku na to, aby si našli nového.
Kolik za vytápění domácností lidé zaplatí, silně ovlivňuje především to, jaká bude zima a jak hluboko budou klesat teploty. "Evropa nyní vyhlíží zimní počasí, které by mohlo, v případě teplotně podprůměrné a dlouhé zimy, prohloubit energetickou krizi," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, která za pomoci sezónních modelů odhadla, jaká bude letošní zima.
"Při znalosti nejistot sezónních predikcí zatím sezónní modely NCEP naznačují, že by období od prosince do dubna nad většinou Evropy měly převládat nadprůměrné teploty v porovnání s obdobím 1991-2020. A že by letošní jaro podle výstupů modelů nemělo být tak chladné, jako to loňské," popsala meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jakou zimu nám předpovídají modely.
Přestože zima může být teplotně nadprůměrná, za energie si připlatíme. "I tak spotřeba na teplo během zimních měsíců poroste. Neznamená to totiž, že se nám vpády arktického vzduchu úplně vyhnou a že nás nečekají celodenní mrazy, tedy ledové dny, kdy teplota nevystoupí přes nulu, nebo dokonce arktické mrazy, kdy teplota nevystoupí přes -10 °C," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová, s jakými dny je třeba předem počítat.
"Letošní nejchladnější jaro od roku 2013, které bylo způsobeno častými vpády studeného vzduchu ze severu až severovýchodu do Evropy, přispělo také k vyčerpání zásob zemního plynu v Evropě. S rozložením tlakových útvarů nad Evropou souvisela i podprůměrná rychlost větru. Ta se projevila zejména v západní Evropě, kde vyrábí elektrickou energii pomocí větrných elektráren," uvedla odbornice na počasí pro ŽivotvČesku.cz jeden z mnoha důvodů zdražení plynu.
Podle odborníka je možné na vytápění ušetřit tím, že lidé provedou opatření, která zabrání úniku tepla z domácnosti. "Určitě se vyplatí, aby lidé zateplovali svá obydlí a měli co nejmenší úniky tepla, tak aby zbytečně nemuseli topit více, než je potřeba," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Štěpán Křeček.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.