Reklama:

Ceny energií nutí Čechy k humoru, řeší alternativy. Topnou sezónu chtějí levněji prožít v tropech. Ekonom to spočítal

Ceny energií - Ilustrační snímek
Ceny energií – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

V souvislosti s drastickým zdražováním energií a krachem některých dodavatelů plynu a elektřiny si řada českých domácností uvědomila, že je čeká finančně velmi náročná zima. V žertu se také začal na sociálních sítích šířit názor, že levněji vyjde odjet na Maledivy a tam zimní období přečkat. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Štěpána Křečka a podívali jsme se, zda by se vyplatilo na zimu odletět do teplých oblastí. Zároveň redakce kontaktovala Češku dlouhodobě žijící v tropech, aby zhodnotila tamější výdaje na živobytí. "Za komunismu si lidé zvykli, že energie jsou levné, tak se naučili plýtvat, řada lidí ještě nenavykla tomu, že situace se změnila. Energie zdražují, lidé by měli změnit svůj styl, jak vytápí," řekl ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Na Facebooku koluje vtipná analýza, že letošní zimu bude výhodné přečkat na Maledivách, protože to vyjde levněji než se ohřívat u energeticky náročného topení v Česku. Srovnávat luxusní dovolenou v tropech s topnou tuzemskou sezónou může působit na první pohled úsměvně, oboje ale do jisté míry srovnatelné je. Výchozím předpokladem je uvědomit si, že každá domácnost vytápí zcela jiným způsobem a každá nemovitost má na teplo jiné nároky. Liší se samozřejmě od sebe i tropické oblasti, jsou lokality chudší a lokality pro boháče.

"Jihovýchodní Asie je taková, jakou si ji uděláte. Můžete žít za pár dolarů na den, můžete ale utrácet i sta tisíce. Osobně si myslím, že za stejné peníze ale mám ve Vietnamu vyšší kvalitu života, než bych měla v Česku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz paní Nikola, která v jihovýchodní Asii žije více než 3 roky a pro redakci popsala své náklady na život v tropech. Nejdříve se ale podíváme do chladného Česka, kde zrovna začínají mrazy. Náklady na vytápění zhodnotil ekonom Štěpán Křeček. Jsou lidé, kteří zdražení energií letos nepocítí, protože mají zafixované ceny. Na druhé straně jsou lidé, kterým zkrachoval dodavatel, nyní jsou u tzv. dodavatele poslední instance a přemýšlí, s kým uzavřou novou smlouvu, tito lidé musí počítat s tím, že za energie vydají výrazně více.

Reklama:

"Vezmeme to postupně, nejprve se budu věnovat uhlí, jehož cena výrazně letí nahoru, stoupla o 50 až 60 procent oproti loňským cenám. Záleží ale na tom, kdy si lidé udělali zásoby, je velký rozdíl, když se někdo zásobil v létě, nebo objednává uhlí teď na poslední chvíli, v tu chvíli si sáhne hlouběji do peněženky. Také záleží, jaký typ kotle domácnosti používají, moderní kotle mají nižší spotřebu uhlí. Pak hodně záleží na tom, jak je dům izolovaný a jaké teplo lidé chtějí mít doma. Lidé se naučili místnosti přetápět na 25 i více stupňů Celsia. Pak je logické, že vytopit dům na takovou teplotu, zejména nemovitosti, které nejsou zateplené, je velice drahé. Pokud lidem stačí vytopit dům na 20 stupňů a méně a chodit doma v mikině, pak se také dá výrazně ušetřit. Za komunismu si lidé zvykli, že energie jsou levné, tak se naučili plýtvat, řada lidí ještě nenavykla tomu, že situace se změnila. Energie zdražují, lidé by měli změnit svůj styl, jak vytápí. Plno peněz se dá ušetřit správným větráním, na noc se tolik topit nemusí atd. Výpočet, že domácnost, která za uhelnou topnou sezónu platila 19 tisíc, bude platit 25 tisíc, je velmi orientační, vždy záleží na řadě faktorů, například jaká je to nemovitost, zda jde o dvě patra nad sebou, nebo o jedno velké patro, také jsou úniky tepla, jaké tam jsou tepelné zóny a také záleží na tom, kdy si člověk uhlí pořizoval. Jsou třeba i lidé, kteří si včas sehnali na topení kůrovcové dřevo, ti samozřejmě ušetří ještě více, než lidé, kteří nyní shání uhlí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, že s částkou 25 tisíc korun za topnou sezónu u domácnosti se počítat dá, ale je to částka orientační, topná sezóna je v každé domácnosti individuální a záleží na mnoha faktorech.

"Rozdílné jsou i domácnosti, které topí plynem. I v tomto případě záleží na tom, jak si lidé nastavili smlouvy u dodavatelů. Jsou tady lidé, kteří mají pevně zafixované ceny a účet se jim oproti loňské zimě nijak nezmění. Jsou tady ale také nešťastníci, kteří měli smlouvy u zkrachovalých dodavatelů a budou muset přejít k jiným dodavatelům, kteří ale skokově upravili ceníky. Lidem, kteří si nedokáží najít výhodného dodavatele, účty za plyn vyskočí na dvojnásobek i na dvou a půl násobek ceny loňské," zdůraznil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kdyby lidé svou situaci neřešili a zůstali u dodavatele poslední instance (dle zákona u něj mohou zůstat 6 měsíců), tak jim začnou chodit výrazně vysoké zálohy. "Je to tak, kdo dával za plyn 20 tisíc, opravdu se dostane na částku 50 i více tisíc. Tito lidé by to neměli podcenit a řešit situaci co nejdříve, hodně se jinak budou divit, až jim dojdou první zálohy," popsal ekonom pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé, kteří současnou situaci řešit nebudou rychle a hledání nového dodavatele odloží, tak budou za energie vydávat obrovské částky.

Pokud bychom tedy vzali modelovou domácnost, která po krachu dodavatele uvízla u tzv. dodavatele poslední instance, tak takovou domácnost opravdu letošní zima může stát jen na plynu i 60 tisíc korun. Vyplatilo by se takové domácnosti na čtyři měsíce odletět do tropů? Nevyplatilo. A to ani v případě, že by domácnost neletěla na drahé Maledivy, ale zvolila by mnohem levnější Vietnam. K cenám letenky (je nutné ji násobit počtem členů v domácnosti) v době epidemie přiskakují ceny za PCR testování, některé státy s turisty v tuto chvíli vůbec nepočítají, nebo po nich požadují několikadenní karanténu. Další položkou, kterou by musel cestovatel započítat, jsou víza a pojištění. Také by bylo nutné počítat s tím, že nějakým způsobem bude nutné zabezpečit tuzemskou domácnost před odjezdem.

Jiná situace je, pokud v tropické oblasti Češi již žijí a v koronavirové době tedy nemusí řešit přesun. Redakce ŽivotvČesku.cz se spojila s Češkou, která v jihovýchodní Asii žije více než tři roky, živí ji provozování webu s astrologickou poradnou, může tedy zaměstnání vykonávat odkudkoliv, kde funguje internet. Momentálně pobývá na vietnamském ostrově Phu Quoc.

"Vietnam je pro turisty uzavřen, takže není možné sem nyní přijet, podle plánů vlády by se měly některé části země otevřít v prosinci. Pro jihovýchodní Asii platí, že žijete tak, jaké si to uděláte. Obecně ale platí, že za méně peněz můžete mít vyšší kvalitu života, než máte v Česku. Je to například vidět při hledání pronájmu, byt vám pronajmou okamžitě, můžete si vybírat, neplatí se kauce, žádné závazky. Já momentálně bydlím za částku osm tisíc korun na měsíc, bydlím asi dvacet kroků od moře, mám lednici, mám samozřejmě internet, klimatizaci, mám přístup do prádelny a používám sdílenou kuchyň. Za dalších třicet korun mohu do bazénu, za padesát korun mohu do místního fitness centra. Lze najít ale daleko levnější nájmy, je možné si na měsíc pronajmout pokoj za tři tisíce korun," popsala pro ŽivotvČesku.cz svou zkušenost mladá Češka Nikola.

"Můžete počítat, že za měsíc dáte tři tisíce za ubytování, tři tisíce za jídlo a tři tisíce za všechny další výlohy. Kdo bude žít skromně, tak tu může žít za deset tisíc korun. Pokud se rozhodnete dávat patnáct tisíc korun měsíčně, tak vás ve Vietnamu čeká už velmi pohodový život. Pivo v plechovce stojí v přepočtu deset korun, jídlo v restauraci vyjde na cca šedesát korun. Je nesmysl, abych si něco vařila, to by se mi nevyplatilo, zajít si do restaurace je logičtější," dodala pro ŽivotvČesku.cz Nikola s tím, že při vstupu do restaurací se nekontrolují certifikáty prokazující tzv. bezinfekčnost, jako tomu je v Česku.

Závěrem se tedy dá konstatovat, že prožít zimu v exotice může být na první pohled lákavé, levnější a rozhodně příjemnější. Při hlubším prozkoumání nákladů se to Čechům bohužel ještě pořád finančně nevyplatí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: