Reklama:

Máslo, jogurty a další jen pro bohaté? Kam až vystřelí ceny a zdražení nad inflaci popsal ekonom Štěpán Křeček

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Mezi výrobky, které se dočkají zdražení, patří i české máslo. A podle oslovených odborníků do Vánoc lépe nebude. "Podle mě v listopadu a v prosinci ceny za kostku másla půjdou nahoru o dalších 10 až 15 procent," sdělil pro ŽivotvČesku.cz předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraj Václav Koutný. Podle ekonoma Štěpána Křečka se zvýšení cen lidé dočkají také u další mléčných výrobků. "Tam to velmi pravděpodobně bude nad inflaci," zdůraznil.

Reklama:

Zdražuje se všechno. Netýká se to tedy jen energií, cen pohonných hmot, ale také základního sortimentu. Aktuálně se inflace dotýká zdražení másla či dalších mléčných výrobků.

"Pravděpodobně u mléčných výrobků to bude mírně nad inflací, tedy nad pět procent. Je to dáno tím, že zdražuje doprava a také to, že tam je také menší produkce, než by bylo potřeba. Také je to dáno tím, že velké množství mléčných výrobků dovážíme, nejsme v tomto ohledu soběstační," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, proč dojde ke zdražování mléčných výrobků jako jsou jogurty, sýry, tvarohy a další.

Reklama:

"Není to dáno jen samotnou komoditou, je to dáno také náklady na mzdy, přepravou a u těchto výrobků, které jsou vysoko objemové, to hraje velmi podstatnou roli. Inflační tlaky doléhají na společnosti, takže zdražení se snaží udělat nad míru inflace, aby nebyly škodné. Na rozdíl od dražších výrobků, kde je těžké promítat celou inflaci, tak u levnějších jako je máslo či mléko a dalších si výrobci mohou dát náklady do koncové ceny, protože spotřebitelé jsou vyšší cenu ochotni akceptovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Pokud jde konkrétně o máslo, tak toho se v České republice podle Potravinářské komory momentálně vyrobí méně, než jaká je aktuálně poptávka. "Ceny jsou relativně vysoké, nedá se asi očekávat, že by se výrazně změnily, české máslo prostě není, takže tomu odpovídají i ceny. Vyrábí se ho v Česku méně, než se ho spotřebuje. Polské i německé máslo většinou prošlo přes nějaké hmotné rezervy, lidi ví, že se nejedná o čerstvé máslo, protože si to už vyzkoušeli a dávají přednost českému máslu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Koberna z Potravinářské komory ČR. Ceny českého másla se přehouply přes 50 korun za čtvrtkilogramovou kostku a bude hůř.

"Do Vánoc se cena nezlepší, naopak je jisté, že cena půjde dál nahoru. Pokud bych to měl odhadnout, tak během listopadu a prosince půjde cena kostky másla nahoru o dalších 10 až 15 procent," zdůraznil Václav Koutný z Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.

"Zvedly se všechny další komodity, musíme si uvědomit, že máslo dnes už není pouze o živočišném tuku a výrobku z mléka, ale jsou v něm další přídavky, jako je řepkový či slunečnicový olej, nebo náhražky cukru. Právě cena těchto komodit šla nahoru. Pokud se bavíme jen o mléku, tak jsem komunikoval se zemědělci a cena mléka nahoru zatím nevyskočila. Do ceny másla se pak projevují i dílčí složky, jako je například cena energií či dopravy, ty jdou nahoru kontinuálně, ale to, co vyskočilo skokově, jsou opravdu ty oleje a rostlinné přídavky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Václav Koutný.

Při máslové krizi v roce 2017 se cena másla dostala na magickou hranici 80 korun za kostku, letos reálně hrozí, že máslo si podobný skok zopakuje.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: