I řekl Bůh: Budiž světlo. A bylo, české domácnosti si nejen za něj v roce 2024 ale připlatí. Exministr Havlíček a ekonom Studnička řekli, kolik to bude stát

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2023

Komentář: Ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají, ale vyhráno není. Letošní silvestrovská noc tak bude pro řadu českých domácností neradostnou oslavou příchodu roku 2024. Důvodem totiž je, že v nadcházejícím roce vláda převádí hrazení poplatku za obnovitelné zdroje energií ze státního rozpočtu na spotřebitele, pro domácnosti navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ) zdražení regulované složky elektřiny a u plynu, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého dvojnásobného ministra a lídra stínové vlády Karla Havlíčka a uznávaného ekonoma Petra Studničku s dotazem, o kolik si lidé přibližně připlatí. Z jejich slov vyplynulo, že i když nejde o částku, která by byla vyloženě likvidační, nelze zapomínat na nízkopříjmovou skupinu, pro kterou půjde o citelný výdaj.

Energetický příběh České republiky už má svou jasnou dějovou linku. V roce 2024 si české domácnosti v ročním měřítku mírně připlatí, pro řadu firem však půjde o mnohem »bolestivější« výdaj.

Pro domácnosti navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ) meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent a u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Návrh se nelíbí podnikatelským organizacím.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) připomněl, že hlavním důvodem zvýšení regulované části cen energií je skutečnost, že stát ji letos dotoval částkou kolem 110 miliard korun. Šlo především o kompenzace na cenové stropy, platby za obnovitelné zdroje energie nebo pokrytí nákladů na systémové služby.

Jak změny dopadnou na české domácnosti, pro ŽivotvČesku.cz »rozklíčoval« zkušený politický bard a v současnosti lídr stínové vlády Karel Havlíček. "Nechali jsme si udělat analýzy od většiny energetických společností, takže odhady máme relativně přesné. Vypadá to tak, že u 40 procent domácností, které měly energie »na vládním stropu«, tak navýšení ceny bude skutečně o nízké jednotky procent. U 45 procent domácností, které měly energie pod »vládním stropem«, případně fixaci v roce 2022, tak cena vzroste v rozmezí 10 až 25 procent v ročním vyjádření. A domácnosti, které měly ceny fixované v roce 2021, zejména jde o klienty společnosti Bohemia Energy, tak těm to poroste o vyšší desítky procent," uvedl pro ŽivotvČesku.cz opoziční politik s tím, že v průměru půjde přibližně o pět tisíc korun ročně, což pro jednu domácnost nemusí znamenat významně vysokou finanční zátěž, pro jinou ale ano. Zejména pak pro penzistu, který žije sám, to může představovat poměrně citelnou zátěž.

"Nezapomeňme, že tu jsou ještě firmy, na které vláda převádí »nejvíce«, tam to může vzrůst o 200 procent v regulované složce, to znamená, že půjde o vyšší desítky procent u firem," doplnil Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že každý podobný výdaj je do určité míry tím, co ohrožuje konkurenceschopnost firem na trhu.

Se slovy Havlíčka souhlasí ekonom Petr Studnička, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že skutečně cena u energií vzroste, jak je zmíněno. "Pokud jde o firmy, tak to s nimi hodně zacvičí. Je potřeba vnímat, že třeba Německo bude s vysokými cenami firmám pomáhat. Je tedy otázka, zda konkurenceschopnost českých firem zůstane zachována, ale spíše klesne," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.