S chystanou ofenzivou si někteří Putinovi vojáci jdou pro jistou smrt. Lze se ubránit i s nižším počtem živé síly, vysvětluje expert Kraus

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2024

Komentář: Ukrajina se brání rozsáhlé ruské invazi už více než dva roky. Ukrajinské armádě se však v posledních týdnech nedaří zastavit ruský postup kvůli nedostatku munice. Rusko se po březnových prezidentských volbách, v nichž opět zvítězil Vladimir Putin, podle některých zdrojů připravuje na rozsáhlou ofenzivu, k níž by mohlo přistoupit na konci jara nebo v létě. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro ŽivotvČesku.cz přiblížil, že ofenzivní operace jsou výrazně energeticky náročnější než obranné. V řadě případů si tak útočící strana »musí pořídit více pytlů na mrtvá těla svých mužů«.

Ukrajina v posledních měsících naléhavě žádá evropské partnery o dodávky dělostřeleckých granátů, které jí po více než dvou letech ruské agrese docházejí, a obává se o svou obranyschopnost při očekávané letní ruské ofenzivě. Evropská unie však kvůli omezeným výrobním kapacitám není schopna dodržet své dřívější sliby. Český premiér Petr Fiala (ODS) proto na únorovém unijním summitu představil iniciativu na nákup munic v zemích mimo EU. Prezident Petr Pavel v polovině dubna řekl, že Česko už identifikovalo přes milion kusů munice, které by bylo možné v mimounijních státech pro Ukrajinu zakoupit.

Do hry také vstupuje slíbená pomoc ze strany Spojených států. Americká Sněmovna reprezentantů na konci uplynulého týdne přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině. Pro vyčlenění až 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun) na podporu Ruskem napadené zemi zvedlo ruku 311 kongresmanů, proti bylo 112. Nyní návrh poputuje do Senátu, kterým by měl podle očekávání projít. Prezident Joe Biden jej podle předchozích prohlášení poté urychleně podepíše.

Mezinárodně uznávaný expert Josef Kraus z katedry politologie na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jaký je zásadní rozdíl v útočné a obranné operaci. "Rusko musí přečíslovat ukrajinské ozbrojené síly, protože počet vojáků pro ofenzivu musí být vyšší než pro obranné operace, a to z důvodu, aby byl útok funkční a efektivní," přiblížil s tím, že obecně ofenzivní operace jsou vždy energeticky náročnější než defenzivní.

"A to jak na lidský materiál, tak na další spotřebované zdroje, na logistiku a podobně. Jednodušší je vždy se bránit. A ubráníte se i s nižším počtem živé síly, pro úspěšný útok je síly potřeba více," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Kraus.

Ofenziva totiž podle šéfa oboru Bezpečnostní a strategická studia obvykle zahrnuje útok na pozice nepřítele, což může znamenat větší riziko pro útočící stranu, protože musí překonat případné obranné pozice a čelit dobře připravenému nepříteli. Útočící vojáci se mohou stát cílem pevně umístěného obranného dělostřelectva, min a zátarasů.

Defenziva podle Krause pak znamená ochranu stávajících pozic, což často umožňuje lepší využití obranných opatření, jako jsou opevnění, minová pole a výhody znalosti terénu. Obránci mají obvykle lepší příležitost ke krytí a maskování, což může snížit počet ztrát.

Respektovaný expert dále pro ŽivotvČesku.cz poznamenal, že pomoc ze strany Spojených států je klíčová. "Označil bych to za velice zásadní událost. Ukrajina by na tom bez podpory Američanů byla velice špatně. To však neznamená, že bez ní by Ukrajinci okamžitě prohráli válku nebo by se zhroutila fronta, ale situace by byla velmi nepříjemná, a to v kontextu nedostatku vojenského materiálu," uvedl špičkový odborník na válečné konflikty s tím, že účinnost ofenzivních a defenzivních operací se výrazně liší v závislosti na konkrétních okolnostech a kvalitě provedení taktik oběma stranami.

Historicky byly některé ofenzivy velmi úspěšné s minimálními ztrátami, zatímco jiné vedly k velkým ztrátám na životech útočníků. Stejně tak některé obranné pozice byly udrženy s minimálními ztrátami, zatímco jiné byly prolomeny s devastujícími následky pro obránce.

V moderním vojenství mohou pokročilé technologie a taktiky významně ovlivnit výsledky střetů bez ohledu na to, zda jde o ofenzivu nebo defenzivu. Důležité je také vzít v úvahu morálku, výcvik a logistiku obou stran.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.