Počty nakažených covidem jsou alarmující. Kapacita nemocnic se pomalu plní. Viroložka Ruth Tachezy zhodnotila vývoj epidemie
Za pondělí přibylo více než 7500 nakažených. V nemocnicích je s covidem hospitalizováno více než 1800 pacientů. Viroložka a molekulární bioložka Ruth Tachezy je přesvědčená, že varianta delta je natolik infekční, že se s ní setká každý. Výhodu budou mít očkovaní a pak ti, kteří nemoc covid-19 již prodělali a chrání je protilátky. "Zda a kdy se růst infikovaných, a s tím i hospitalizovaných, zastaví, nelze odhadnout především proto, že nevíme jaká je promořenost naší populace," uvedla pro ŽivotvČesku.cz vědkyně, která je také členkou Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).
V Česku přibylo za pondělí více než 7500 nově nakažených. V nemocnicích bylo v pondělí s covidem hospitalizováno 1813 lidí. Číslo R je 1,30 a růst dál pokračuje. To je statistika, která ukazuje, že Česká republika je na tom epidemií podobně špatně jako loni na podzim. Viroložka Ruth Tachezy říká, že můžeme hovořit o exponenciálním růstu a blížíme se do situace, kdy budou zahlceny nemocnice.
"Jsme v období 5. vlny a to již v téměř ukázkovém exponenciálním růstu. Postupně se plní nemocnice, narůstá počet úmrtí. Jsme v jiné situaci, než loni, máme sice nízkou proočkovanost a neznámou promořenost, které snižují počty hospitalizovaných, lidí v těžkém stavu a počty úmrtí. Na druhou stranu již víme, že imunita získaná vakcínou, ale i prodělaným onemocněním postupně slábne a do nemocnic se dostávají i očkovaní. Jedná se ale především o ty, co mají delší odstup od první vakcinace, patří mezi starší spoluobčany, kteří často trpí dalším chronickým onemocněním. Každopádně víme, že očkování snižuje riziko nákazy alespoň třikrát a taktéž snižuje stejnou měrou riziko, že pokud se infikujete, budete potřebovat hospitalizaci. Vzhledem ale k tomu, že varianta delta je velmi infekční, je velmi pravděpodobné, že se všichni neimunní tímto virem během současné vlny nakazí," uvedla vědkyně pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vývoj epidemie je obtížné předvídat, protože nejsou přesná data o tom, kolik lidí se již promořilo.
"Pokud nebudou implementovaná a dodržovaná opatření ke zpomalení průchodu viru populací, tedy používání respirátorů a roušek a vyžadování kontroly testů, potvrzení o očkování či potvrzení o prodělání nemoci, tak uvidíme zase zahlcené nemocnice a opět bude odkládána léčba řady onemocnění. Zda a kdy se růst infikovaných, a s tím i hospitalizovaných, zastaví, nelze odhadnout především proto, že nevíme jaká je promořenost naší populace," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz vědkyně, která jako členka MeSES úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví. Vědkyně se shoduje s ministrem Adamem Vojtěchem (35), že nejsou podklady a vhodná doba pro to, aby v Česku mohly být uznávány protilátky při prokazování tzv. bezinfekčnosti.
"V současné chvíli se rutinně používají testy pro měření celkových protilátek. Výsledek vám ale pouze řekne, jestli jste se s virem setkal nebo ne, při použití určitých typů testů umožňuje ještě rozlišit, zda jste vakcinovaný nebo jste byl infikovaný. Tedy výsledek měření celkových protilátek neumožňuje říct, kdy jste onemocnění prodělal a zda jste a jak dlouho chráněný před reinfekcí. Testy, které měří neutralizační protilátky, existují, ale jsou drahé a pracné, ale pro hladiny těchto protilátek existují již studie, které ukazují korelaci s ochranou proti reinfekci. Věřím, že budeme mít, možná i v blízké budoucnosti, studie korelující hladiny celkových protilátek s ochranou proti reinfekci či studie porovnávající hladiny těchto celkových a neutralizačních protilátek, pro něž tento korelát známe. To by nám umožnilo předpovědět, za použití levných rutinních testů, zda je jedinec chráněný proti reinfekci," řekla vystudovaná molekulární bioložka svůj názor k protilátkám. V současné době je podle ní nejlepší ochranou očkování.
Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo v říjnu mezi nakaženými 73,7 procenta neočkovaných, mezi hospitalizovanými 68,1 procenta a u lidí na jednotkách intenzivní péče 78 procent. Skupiny očkovaných a neočkovaných ale nejsou stejně velké, z dospělých jsou očkovány zhruba dvě třetiny. Mezi mladými je to kolem 50 procent, u seniorů přes 80 procent.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.