Vláda nevyloučila řešení epidemie v podobě lockdownu neočkovaných. K tématu se vyjádřil Roman Prymula
Vláda v demisi se ohledně zpřísnění proticovidových opatření neshodla. Dosluhující premiér Andrej Babiš (67) v pondělí uvedl, že v rámci jednání se řešilo několik variant. Týkaly se ukončení uznávání antigenních testů, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo tvrdý rakouský. V něm se omezuje neočkovaným i volný pohyb. Redakce pro ŽivotvČesku.cz k téma zpřísnění opatření oslovila epidemiologa Romana Prymulu (57), svůj pohled na situaci poskytl i právník a učitel práva pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál (42).
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) o víkendu avizoval, že po dohodě s poradním AntiCovid týmem koalic Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN navrhne jen zrušení antigenních testů. Na tiskové konferenci po jednání vlády ale zdůvodnil řešení situace tvrdším opatřením tím, že debata se vedla směrem, zda je takové opatření vzhledem k vývoji epidemie dostatečné.
Vláda se znovu sejde k dořešení opatření ve čtvrtek. Podle Andreje Babiše musí ministerstvo zdravotnictví předložit vyhodnocení tří variant řešení. V Rakousku mají neočkovaní podle Babiše možnost si jen chodit do lékárny nebo do obchodů, v Bavorsku mají zachovaný volný pohyb. "Ministerstvo zdravotnictví musí zanalyzovat hlavně různé právní aspekty," dodal s tím, že existují i legislativní názory, že na takzvaný rakouský model by nestačil pandemický zákon, ale bylo by potřeba zavedení nouzového stavu.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by uvítal testování i očkovaných a opatření zajišťující chod škol. "Abychom to byli schopni zabezpečit, tak by to bylo testování učitelů. Bohužel šíření tady existuje, i očkovaní mohou šířit virus a v tomto případě testování neselhává, protože chrání jedince před těžším průběhem ve smyslu včasného zjištění nákazy. A to je opatření, které by podle mě mělo být poměrně vážně zvažováno. A nová vláda by se nad tímto měla zamyslet, pokud k tomu nedojde tato vláda, jakým způsobem to nastavit. Současná opatření vedou ke stimulaci, aby se lidé více očkovali, ale je otázkou, jaký mají dopad na vlastní epidemii," řekl pro ŽivotvČesku.cz současný šéf říčanské nemocnice s tím, že aktuálně vidí největší riziko přenosu na hromadných akcích, kde se lidé dostávají do těsné blízkosti.
Dále k situaci Roman Prymula uvedl, že jak jsou teď nastavena opatření, nemají šanci nárůst zpomalit a vzniká tak zátěž pro nemocnice. "Bohužel, tak jak tu není řízeno téměř vůbec, tak dochází k tomu, že kapacita nemocnic, ač by mohla být daleko vyšší na ten běžný průběh, tak se začíná postupně zaplňovat, protože nárůsty jsou enormní," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz.
Redakcí oslovený právník Ondřej Dostál, který je expertem Pirátské strany pro oblast zdravotnictví, se před jednáním vlády vyjádřil k původní variantě zpřísnění opatření. K nim patřilo uznávání bezinfekčnosti jen PCR testem. "Zavedení pouze PCR testů, až na některé výjimky ještě placených, jako průkaz bezinfekčnosti je de facto neskrývané zavedení povinného očkování, což je postup jednak věcně chybný a jednak protizákonný. Jde jinou cestou, než zákon předepisuje pro zavedení povinného očkování a jako takový, pokud to ministerstvo zdravotnictví udělá, tak bude napaden u Nejvyššího správního soudu. A pokud to tam někdo nepodá dříve, tak mnou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený právník.
Cílem všech opatření je podle Vojtěcha zvýšení proočkovanosti populace. V současné době je očkovaných 59,9 procenta populace ČR a zhruba 68 procent lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválená. Podle Vojtěcha je stále 1,5 milionu neočkovaných lidí ve věku 19 až 65 let.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.